Plan: | Mosaïque-N271 |
---|---|
Status: | vastgesteld |
Plantype: | bestemmingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0893.BP12MOSAN271NBG-VA01 |
Algemeen
De provincie Limburg wil het kruispunt van de N271 (Venlo-Nijmegen) met de Siebengewaldseweg en de Daem van Kekenstraat/Lindenlaan, ter hoogte van de aansluiting met het centrum van Nieuw Bergen, reconstrueren door middel van de aanleg van een ovonde. Dit om de verkeersveiligheid te verbeteren zonder dat er afbreuk wordt gedaan aan de doorstroming en de verkeersafwikkeling. Een tweede belangrijke reden voor de herinrichting is dat voor het centrum van Nieuw Bergen eveneens een herinrichting is voorzien. Onderdeel van de herinrichting van het centrum is een gewijzigde verkeersafwikkeling. De reconstructie van het kruispunt maakt hier onderdeel van uit. Naast het reconstrueren van het voornoemde kruispunt zal, als onderdeel van het centrumplan, vanaf de N271 een tweede ontsluitingsweg worden gerealiseerd. Deze ontsluitingsweg wordt ten zuiden van de ovonde, ter hoogte van sport- en zalencentrum Den Asseldonk, op de N271 aangesloten. De aansluiting wordt vormgegeven door middel van een rotonde. De nieuwe ontsluitingsweg bij sport- en zalencentrum Den Asseldonk zal aansluiten op de Jeroen Boschstraat.
Ter plaatse van de nieuwe ontsluitingsweg ter hoogte van sport- en zalencentrum Den Asseldonk zijn momenteel volkstuinen aanwezig en meer richting de Jeroen Bosschstraat een groenstrook en parkeerplaatsen behorende bij sporthal - en zalencentrum Den Asseldonk. Ten behoeve van de nieuwe ontsluiting wordt de volkstuinenlocatie heringericht. Hetzelfde geldt voor de parkeerplaatsen bij sport- en zalencentrum Den Asseldonk. De volkstuinen en de parkeerplaatsen bij sport- en zalencentrum Den Asseldonk zijn echter opgenomen in een afzonderlijk bestemmingsplan (bestemmingsplan Mosaïque-Centrum)
Verkeersaspecten
In onderhavig bestemmingsplan wordt een aanpassing van het kruispunt N271 – Siebengewaldseweg – Daem van Kekenstraat mogelijk gemaakt. Het voornemen is om dit kruispunt te reconstrueren tot een rotondevorm zonder verkeerslichtenregeling. Deze rotonde zal een langgerekte vorm krijgen ('ovonde'), waardoor op het lange deel meerdere wegen aan kunnen sluiten (zie figuur 2.1). Het voornemen is dan ook om op één uitwisselpunt alle relevante wegen aan te sluiten. De belangrijkste wegen zijn de beide takken van de N271 en de Siebengewaldseweg. De andere aansluitingen worden gevormd door de aansluiting naar het Raadhuisplein en de aansluiting naar de Daem van Kekenstraat. Deze aansluitingen worden als inritconstructie vormgegeven. Door ook het Raadhuisplein direct aan te sluiten op de ovonde, kan de S-bocht in de Siebengewaldseweg worden gestrekt en worden beide verkeersstromen ontrafeld. Van belang daarbij is dat het Raadhuisplein geen doorgaande verkeersfunctie meer kent, maar dat het alleen ter ontsluiting van het (uit te breiden parkeerterrein) nabij het gemeentehuis zal dienen. Het Raadhuisplein zal worden heringericht conform het plan Mosaïque (afzonderlijk bestemmingsplan).
Als gevolg van het plan Mosaïque zullen de verkeersstromen in de kern Nieuw Bergen wijzigen. Om een optimale verkeerscirculatie te waarborgen zal vanaf de N271 een tweede ontsluitingsweg worden gerealiseerd. Deze ontsluitingsweg wordt ten zuiden van de ovonde, ter hoogte van sport- en zalencentrum Den Asseldonk, op de N271 aangesloten. Deze aansluiting zal worden vormgegeven door een enkelstrooks rotonde (zie figuur 2.2), waarbij het wegvak tussen deze aansluiting en de ovonde binnen de bebouwde kom zal worden betrokken. De grens van de bebouwde kom komt overigens ten zuiden van de nieuwe rotonde en ten noorden van de ovonde te liggen. Hierdoor zal op deze wegvakken een maximumsnelheid van 50 km/h gelden. De nieuwe ontsluitingsweg bij sport- en zalencentrum Den Asseldonk zal aansluiten op de Jeroen Boschstraat en is vooral van belang voor de ontsluiting van het zuidelijk deel van Nieuw Bergen. De weg krijgt een snelheidsregime van 30 km/h.
Als gevolg van deze wijzigingen in de verkeersstructuur en de realisatie van het centrumplan conform het afzonderlijke bestemmingsplan Mosaique, zullen de verkeersintensiteiten op de omliggende wegen wijzigen. In onderstaande tabel zijn de verkeersgegevens voor 2020 met en zonder nieuwe wegenstructuur weergegeven. Het nieuwe programma ten behoeve van de centrumontwikkeling Mosaïque is in beide prognosejaren opgenomen. Deze verkeersintensiteiten zijn afkomstig uit de rapportage "Verkeersmodel Nieuw-Bergen", Goudappel Coffeng 1 mei 2012 die is opgenomen in Bijlage 1. De verkeersintensiteiten voor 2020 inclusief nieuwe wegenstructuur zijn voor de gemiddelde weekdag weergegeven. Deze intensiteiten komen overeen met de intensiteitenplots in bijlage 2 en 4 van het verkeersrapport van Goudappel Coffeng, zie Bijlage 1. Voor het beoordelen van de verkeersintensiteiten is het van belang dat de maximaal wenselijke verkeersintensiteit voor de verschillende wegen niet wordt overschreden. Binnen een 30 km/h-zone kan ter indicatie worden aangegeven dat een intensiteit van 5.000 à 6.000 mvt/etmaal acceptabel is. Op gebiedsontsluitingswegen met 2x1 rijstroken zijn hogere verkeersintensiteiten (12.000 - 20.000 mvt/etmaal, afhankelijk van het aantal aansluitingen en fietsvoorzieningen) acceptabel.
Tabel 2.1. Verkeersintensiteiten relevante wegvakken weekdag (afgerond op 50-tallen)
2020 (zonder nieuwe wegenstructuur) |
2020 (nieuwe wegen- structuur) |
verschil nieuwe wegenstructuur | |||
weekdag | weekdag | werkdag | |||
N271 | |||||
ten zuiden van sport- en zalencentrum Den Asseldonk | 9.850 | 8.750 | -1.100 | ||
sport- en zalencentrum Den Asseldonk - Siebengewaldseweg | 9.850 | 10.850 | +1.000 | ||
ten noorden van Siebengewaldseweg | 11.950 | 11.800 | -150 | ||
Siebengewaldseweg | |||||
N271 - Sint Petrusstraat | 3.550 | 5.750 | +2.200 | ||
Sint Petrusstraat - Kleefstraat | 3.700 | 4.300 | +600 | ||
Sint Petrusstraat | |||||
Siebengewaldseweg - Raadhuisplein | 500 | 1.700 | +1.200 | ||
Raadhuisplein - Murseltseweg | 200 | 750 | +550 | ||
Kleefstraat | |||||
Siebengewaldseweg - Keulerstraat | 700 | 1.650 | +950 | ||
Jeroen Boschstraat | |||||
Murseltseweg - Pieter Breughelstraat | 3.950 | 500 | -3.450 | ||
Pieter Breughelstraat - Schilderslaan | 2.850 | 1.000 | -1.850 | ||
Schilderslaan - sport- en zalencentrum Den Asseldonk | 1.150 | 3.950 | +2.800 | ||
ten zuiden van sport- en zalencentrum Den Asseldonk | 600 | 1.750 | +1.150 | ||
Schilderslaan | |||||
ten oosten van Jeroen Boschstraat | 1.800 | 2.600 | +800 | ||
Nieuwe verbindingsweg | |||||
N271 - Jeroen Boschstraat | 0 | 5.150 | +5.150 |
Op basis van bovenstaande tabel blijkt dat de intensiteit op de N271 in 2020 inclusief ontwikkelingen rond 12.000 mvt/etmaal ligt. De intensiteit op de nieuwe verbindingsweg bedraagt circa 5.100 mvt/etmaal. De intensiteiten op aansluitende wegen (zoals de Jeroen Boschstraat en de Siebengewaldseweg) blijven ruim binnen de maximaal aanvaardbare intensiteiten op dergelijke wegen. Op de erftoegangswegen binnen de kern vindt een sterke verschuiving plaats van de verkeersstromen als gevolg van de gewijzigde verkeersstructuur. Met name op de Sint Petrusstraat en de Kleefstraat zijn verkeerstoenames te zien, terwijl de intensiteit op de Jeroen Boschstraat richting het centrum sterk afneemt. De intensiteit op alle erftoegangswegen binnen de kern overschrijdt de maximaal aanvaardbare intensiteit van 5.000 – 6.000 mvt/etmaal niet. De gemeente zal de verkeerssituatie binnen de kern de komende jaren monitoren, om bij eventuele knelpunten aanvullende verkeerscirculatieve maatregelen te kunnen treffen. Ook de verkeersintensiteit van de gebiedsontsluitingswegen (Siebengewaldseweg en N271) blijven binnen de grenzen van de maximaal wenselijke intensiteiten. Op basis hiervan wordt gesteld dat de verkeersafwikkeling op de nieuw te realiseren ovonde (Siebengewaldseweg/N271) en rotonde (verbindingsweg sport- en zalencentrum Den Asseldonk/N271) gewaarborgd is. Geconcludeerd wordt dat een acceptabele verkeersafwikkeling in en rondom Nieuw-Bergen gewaarborgd is.
\
Figuur 2.1. Ontwerp ovonde N271
Figuur 2.2. Rotonde Den Asseldonk
Langzaam verkeer
De N271 beschikt conform de richtlijnen van Duurzaam Veilig over vrijliggende fietspaden. Deze fietspaden worden gehandhaafd. Ter hoogte van de ovonde kan aan beide zijden de N271 en de Siebengewaldseweg overgestoken worden. Fietsers hebben daarbij voorrang op het autoverkeer. De fietsoversteekvoorziening wordt gecombineerd met het zebrapad voor voetgangers. Deze voorziening voor voetgangers is tevens van belang in verband met de bushaltes langs de N271 aan beide zijden van de ovonde. Fietsers aan de westzijde van de N271 kunnen ter hoogte van de ovonde gebruik maken van de bestaande wegenstructuur (Lindenlaan / D. van Kekenlaan). Ten noorden van de ovonde wordt een vrijliggend tweerichtingsfietspad aangelegd. De fietspaden richting de Siebengewaldseweg lopen uit op de rijbaan en gaan over in suggestiestroken voor fietsers.
Op de nieuwe rotonde ter hoogte van de nieuwe toegangsweg bij sport- en zalencentrum Den Asseldonk worden fietsoversteekvoorzieningen gerealiseerd. Fietsers hebben hierbij voorrang op het autoverkeer. Omdat op deze locatie nauwelijks voetgangerbewegingen zijn, worden geen zebrapaden gerealiseerd.
Openbaar vervoer
Aan beide zijden van de ovonde worden langs de N271 bushaltes voorzien. Door het realiseren van zebrapaden wordt de bereikbaarheid van de bushaltes vanuit het centrum van Nieuw Bergen gewaarborgd. De haltes worden aangedaan door doorgaande busdiensten tussen Venlo, Well, Gennep en Nijmegen.
Verkeersveiligheid
De nieuwe verkeerssituatie wordt ontworpen conform de geldende ontwerprichtlijnen. Daarbij zal aangesloten worden bij de essentiële herkenbaarheidskenmerken conform Duurzaam Veilig. Belangrijk is dat de N271 tussen de nieuwe ovonde en de rotonde bij sport- en zalencentrum Den Asseldonk binnen de bebouwde kom van Nieuw Bergen wordt betrokken en een maximumsnelheid van 50 km/h krijgt. Dit biedt de mogelijkheid om fietsverkeer op de rotondes voorrang te geven boven het autoverkeer en zebrapaden te realiseren. De verkeersveiligheid is hierdoor in voldoende mate gewaarborgd.
Water en groen
In het ontwerp van de weg is rekening gehouden met een landschappelijke inpassing, onder andere door middel van bomen die de weg begeleiden. Voorts is in het ontwerp bij de ovonde een zogenaamde wadi waar het hemelwater naar wordt afgevoerd. In paragraaf 4.3 wordt daar nader op ingegaan.