direct naar inhoud van Bijlage 6 Verevening
Plan: Vakantiepark De Pluimpot
Status: vastgesteld
Plantype: bestemmingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.0716.bpDePluimpot-VG99

Bijlage 6 Verevening

6.1 Conclusie

Er dient € 210.310,- geïnvesteerd te worden in het project (vereveningsopgave). Tussen de gemeente en de initiatiefnemer zal een overeenkomst worden gesloten hoe om te gaan met de vereveningopgave. Basisgedachte is dat de verevening wordt ingezet op het eigen terrein.

Er wordt naar gestreefd om de verevening in te zetten voor het realiseren van een ecologische impuls van Natuurgebied De Pluimpot en een verbinding met Sint-Maartensdijk.

6.2 Vereveningsopgave

Voor de provincie is het toepassen van het principe van verevening voorwaarde en uitgangspunt bij een aantal nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden. Het principe van verevening is van toepassing bij een aantal nieuwe ontwikkelingen van nieuwe en uitbreiding van bestaande rode functies en op locaties die tot dan toe een andere bestemming hadden. Hierbij gaat het veelal om ontwikkelingen in het landelijk gebied, zoals recreatieve ontwikkelingen. Als extra ruimtebeslag louter een gevolg is om als bedrijf te voldoen aan nieuwe wettelijke vereisten, bijvoorbeeld als het gaat om eisen voor de brandveiligheid of kwaliteitsverbetering van een recreatiebedrijf, dan is het principe van verevening niet aan de orde. Er zijn twee hoofdvormen van het principe:

  • verevening door een investering te doen in de omgevingskwaliteit of publieke voorzieningen;
  • de 'ruimte voor ruimte' voor ruimte benadering.

De beoogde ontwikkeling komt voort uit kwaliteitsverbetering van het bestaande Vakantiepark De Pluimpot. Echter het realiseren van recreatiewoningen wordt niet gezien als standplaatsen maar als zelfstandige objecten. Zodoende kan niet worden teruggevallen op vrijstelling van de vereveningsopgave voor de recreatiewoningen.

Het zwembad op het vakantiepark is een centrumvoorziening. De totale oppervlakte van centrumvoorzieningen op het recreatieterrein bedraagt niet meer dan 15%. Dit betekent dat voor dit onderdeel een nadere invulling van de vereveningsopgave niet noodzakelijk is.

Voor wat betreft de nieuw te realiseren bedrijfswoning wordt opgemerkt dat er ook een bedrijfswoning vervalt. Deze ontwikkelingen worden tegen elkaar weggestreept en ook op dit onderdeel is verevening niet aan de orde.

Aangezien er op de camping ook 446 standplaatsen worden verwijderd, zal er voor wat betreft deze ontwikkeling aanvullend maatwerk worden geleverd. Het komt er op neer dat het vereveningsbedrag voor het realiseren van 446 nieuwe vaste standplaatsen (in dit geval worden ze verwijderd) van het eerder genoemde bedrag kan worden afgetrokken.

Samengevat komt de totale vereveningsopgave uit op:

  • 440 recreatiewoningen x € 1.000,- € 440.000,-
  • Verwijderen 446 standplaatsen x € 515,- € 229.690,- -/-

Totaal vereveningsopgave € 210.310,-

Tussen de gemeente en de initiatiefnemer wordt voor de terinzagelegging van het ontwerpbestemmingsplan een overeenkomst gesloten over de concrete inzet van de vereveningsopgave. In overleg tussen gemeente, ontwikkelaar, de provincie Zeeland en Staatsbosbeheer zijn de volgende mogelijke doelen geformuleerd in en rond het natuurgebied De Pluimpot:

afbeelding "i_NL.IMRO.0716.bpDePluimpot-VG99_0016.jpg"

1 – Extensiveren zuidoostelijk deel Pluimpotdijk (groen)

  • Plaatsen rasterhek langs teen van de dijk (stippellijn), zodat honden niet het natuurgebied in kunnen (lengte ca 700 m).
  • Omleiden van de routestructuur van de wandelpaden binnen het natuurgebied De Pluimpot zodat de bijzondere natuur in het zuidelijk deel minder bezocht wordt en het noordelijk deel meer.

2 – Dijkopgang verplaatsen (oranje)

  • Dijkopgang vanaf vakantiepark verplaatsen van Pluimpotdijk naar Oosterscheldedijk (richting strandje).

3 – Opwaarderen bestaand eiland in Natuurgebied De Pluimpot (rood)

  • Verbeteren van de zuidelijke eilandjes om extra hoogwatervluchtplaatsen te creëren en om betere broedmogelijkheden te genereren.

4 – Realiseren uitkijkpunt (geel/grijs)

  • Het toevoegen van een uitkijkpunt, zodat van het zuidelijk deel natuurgebied De Pluimpot op afstand genoten kan worden, alsmede van de Oosterschelde. Dit kan eventueel in combinatie met de dijkopgang. Ten slotte kan hier mogelijk een 'edutainment' punt gerealiseerd worden (uitleg over natuurwaarden Pluimpot / Oosterschelde').

5 – Toevoeging extra eiland in Natuurgebied De Pluimpot

  • Het creëren van een extra eilandje in het zuidelijk deel van de pluimpot om als hoogwatervluchtplaatsen of broedplaats te dienen.

Daarnaast zijn ook de volgende maatregelen mogelijk:

  • het verbinden van het bosgebied (aan de westzijde van natuurgebied De Pluimpot) met het natuurgebied De Pluimpot.
  • Het verbinden van particuliere landgoedontwikkeling (aan de westzijde van natuurgebied De Pluimpot) met het natuurgebied De Pluimpot.
  • Het ontmoedigen van gebruik van het zuidelijk deel van het wandelpad op de dijk (ten oosten van natuurgebied De Pluimpot) door de inzet van schapen.
  • Het afgraven van klein natuurgebied ten zuiden van vakantiepark De Pluimpot ten behoeve van het creëren van ziltige natuur.