direct naar inhoud van 4.3 Bedrijven en milieuhinder
Plan: Benedenberg 81-83
Status: vastgesteld
Plantype: wijzigingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.0491.WP1230Bb83-vg01

4.3 Bedrijven en milieuhinder

Milieuhinder niet-agrarische bedrijven

Beleid en normstelling 

In het kader van een goede ruimtelijke ordening is het van belang dat bij de aanwezigheid van bedrijven in de omgeving van milieugevoelige functies zoals woningen:

  • ter plaatse van de woningen een goed woon- en leefmilieu kan worden gegarandeerd;
  • rekening wordt gehouden met de bedrijfsvoering en milieuruimte van de betreffende bedrijven.

Om in de bestemmingsregeling de belangenafweging tussen bedrijvigheid en nieuwe woningen in voldoende mate mee te nemen, wordt in dit plan gebruikgemaakt van de VNG-publicatie Bedrijven en milieuzonering (editie 2009).

Onderzoek

De ontwikkeling bestaat onder andere uit de realisering van een bed & breakfast. Een bed & breakfast vormt op basis van de VNG-uitgave Bedrijven en milieuzonering een hinder veroorzakende functie met een richtafstand van 10 m tot een rustige woonwijk en 0 m tot gemengd gebied in verband met de aspecten geur, geluid en gevaar. Ook voor de kleine bedrijvigheid gelden richtafstanden. Door de aanwezigheid van woningen rondom het plangebied worden bedrijven tot maximaal categorie 2 uit de VNG-uitgave toelaatbaar geacht. Hiervoor geldt een richtafstand van 30 m tot een rustige woonwijk en in gemengd gebied wordt bedrijvigheid uit milieucategorie 2 direct naast gevoelige functies toelaatbaar geacht.

Door de menging van de functies wonen, agrarische en niet-agrarische bedrijvigheid is het plangebied te categoriseren als gemengd gebied. Zowel het bed & breakfast als de kleinschalige bedrijvigheid uit de ontwikkeling worden dus direct naast gevoelige functies toelaatbaar geacht. De dichtstbijzijnde woning (niet zijnde de bedrijfswoning behorende bij de beoogde bed & breakfast en bedrijvigheid) ligt op ruim 40 m afstand van het beoogde bed & breakfast en op ruim 60 m vanaf de beoogde bedrijvigheid. De ontwikkeling zal het woon- en leefklimaat ter plaatse van deze omliggende woningen dan ook niet aantasten.

De woning in het plangebied zelf is een bedrijfswoning. Een bedrijfswoning is voor de eigen inrichting niet milieugevoelig. Daarnaast worden ook het bed & breakfast en de kleine bedrijvigheid in het plangebied direct naast elkaar toelaatbaar geacht.

De woning uit de ontwikkeling is daarnaast een gevoelig object voor bedrijvigheid uit de omgeving. In de directe omgeving van het plangebied zijn voornamelijk woningen aanwezig. Dit zijn geen hinder veroorzakende functies. De dichtstbijzijnde niet-agrarische bedrijfsbestemming ligt op circa 160 m afstand van het plangebied en vormt daardoor geen hinderveroorzakende functie voor de planlocatie. Andersom vormt de ontwikkeling door deze afstand ook geen belemmering voor de bedrijfsvoering van de aanwezige bedrijven.

Milieuhinder agrarische bedrijven

Toetsingskader

Besluit landbouw milieubeheer

Het Besluit landbouw milieubeheer (Blm) is van toepassing op melkrundveehouderijen, akkerbouw- en tuinbouwbedrijven met open grondteelt, gemechaniseerde loonbedrijven, paardenhouderijen, kinderboerderijen, kleinschalige veehouderijen, witloftrekkerijen, teeltbedrijven met eetbare paddenstoelen, spoelbassins en opslagen van vaste mest.

Het Blm bevat voorwaarden die bepalen of een inrichting wel of niet onder het Blm valt. Deze voorwaarden hebben onder andere betrekking op het aantal dieren, de afstand tot een kwetsbaar gebied, de afstand tot gevoelige objecten en de aard en capaciteit van stoffen die worden op- en overgeslagen. Indien niet aan de minimale afstanden wordt voldaan, is het bedrijf Wm-vergunningplichtig. De minimale afstanden zijn weergegeven in de onderstaande tabel 4.1. Naast de in de tabel genoemde afstanden, gelden minimale afstanden tot opslagen van mest, afgedragen gewassen en dergelijke.

Tabel 4.1 Minimale afstanden landbouwbedrijven

  inrichting waar landbouwhuisdieren worden gehouden   inrichting waar geen landbouwhuisdieren worden gehouden  
min. afstand tot objecten cat. I en II   100 m   50 m  
min. afstand tot objecten cat. III, IV en V   50 m   25 m  

De indeling van objecten is in tabel 4.2 weergegeven.

Tabel 4.2 Indeling van objecten

object
categorie  
Omschrijving  
I   1. bebouwde kom met stedelijk karakter
2. ziekenhuis, sanatorium, en internaat
3. objecten voor verblijfsrecreatie  
II   1. bebouwde kom of aaneengesloten woonbebouwing van beperkte omvang in een overigens agrarische omgeving
2. objecten voor dagrecreatie  
III   1. verspreid liggende niet-agrarische bebouwing die aan het betreffende buitengebied een overwegende woon- of recreatiefunctie verleent  
IV   1. woning behorend bij een agrarisch bedrijf, niet zijnde een veehouderij waar 50 of meer mestvarkeneenheden op grond van een vergunning aanwezig mogen zijn
2. verspreid liggende niet-agrarische bebouwing  
V   1. woning, behorend bij een veehouderij waar 50 of meer mestvarkeneenheden op grond van een vergunning aanwezig mogen zijn  

Overigens zullen de afstanden tot gevoelige objecten in de toekomst nog worden afgestemd op de Wet geurhinder en veehouderij.

Wet geurhinder en veehouderij

De Wet geurhinder en veehouderij (Wgv) bevat een beoordelingskader voor geurhinder van veehouderijen die vergunningplichtig zijn op basis van de Wet milieubeheer (Wm). Het beoordelingskader luidt als volgt (zie ook tabel 4.3):

  • voor diercategorieën waarvan de geuremissie per dier is vastgesteld (in de Regeling geurhinder en veehouderij (Rgv)) geldt een waarde (maximale geurbelasting) op een geurgevoelig object;
  • voor andere diercategorieën geldt een minimale afstand van de dierenverblijven ten opzichte van geurgevoelige objecten;
  • daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen concentratiegebieden (conform Reconstructiewet) en niet-concentratiegebieden en tussen situaties binnen de bebouwde kom en buiten de bebouwde kom.

Tabel 4.3 Geldende waarden/afstanden veehouderijen

    concentratiegebied   niet-concentratiegebied   afstand buitenzijde dierenverblijf tot buitenzijde geurgevoelig object  
binnen bebouwde kom   diercategorieën Rgv   max. 3 ouE/m³   max. 2 ouE/m³   min. 50 m  
  andere diercategorieën   min. 100 m t.o.v. geurgevoelig object   min. 100 m t.o.v. geurgevoelig object    
buiten bebouwde kom   diercategorieën Rgv   max. 14 ouE/m³   max. 8 ouE/m³   min. 25 m  

Onderzoek en conclusie

In de omgeving van het plangebied zijn meerdere agrarische bedrijven van uiteenlopende aard gevestigd. In de afweging van belangen die noodzakelijk is bij het mogelijk maken van nieuwe gevoelige functies waaronder de bed & breakfast in de nabijheid van deze bedrijven, dient rekening te worden gehouden met de van toepassing zijnde wet- en regelgeving.

De woning en het bed & breakfast in het plangebied behoren tot categorie III uit het Besluit landbouw. Voor deze categorie geldt een afstandseis van 50 m ten opzichte van een agrarisch bedrijf waar dieren worden gehouden en 25 m ten opzichte van een agrarisch bedrijf waar geen dieren worden gehouden. Het dichtstbijzijnde agrarische bedrijf is Maatschap Oskam Van Dam aan de Benedenberg 79. Hier worden onder andere varkens, koeien, jongvee en schapen gehouden. Dit bedrijf ligt op circa 90 m van het plangebied. Er wordt dus voldaan aan de minimale richtafstanden uit het Besluit landbouw.

Daarnaast geldt voor het plangebied op basis van de Wet geurhinder en veehouderij een afstandseis van minimaal 25 m ten opzichte van een agrarische bedrijf omdat het plangebied buiten de bebouwde kom ligt. Ook hier wordt ruimschoots aan de richtafstand voldaan aangezien het dichtstbijzijnde agrarische bedrijf dus op 90 m afstand ligt.

Geconcludeerd wordt dat ter plaatse van de beoogde ontwikkeling, gelet op de aard van de omgeving, sprake is van een aanvaardbaar woon- en leefklimaat.