direct naar inhoud van 4.2 Het plangebied
Plan: Bedrijventerrein Heteren
Status: onherroepelijk
Plantype: bestemmingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.1734.0015HTRNbedrijfter-ONHE

4.2 Het plangebied

4.2.1 Ligging groter geheel

Het bedrijventerrein van Heteren is gelegen ten zuiden van de woonkern in de gemeente Overbetuwe. De gemeente Overbetuwe is een gemeente die zich uitstrekt langs de zuidelijke oever van de Neder-Rijn en de noordelijke oever van de Waal. Grote steden in de nabijheid zijn Arnhem en Nijmegen. De gemeente Overbetuwe maakt deel uit van de stadsregio Arnhem-Nijmegen. Heteren is gelegen in het karakteristieke rivierenlandschap ten zuidoosten van Wageningen en ten zuidwesten van Arnhem. Het dorp ligt direct ten zuiden van de rivier de Neder-Rijn aan de Rijndijk. De Rijksweg A50 loopt direct ten oosten langs het plangebied in noordzuid richting. Heteren ligt in de oksel van twee grote lijnen in het landschap, enerzijds de rivier en anderzijds de snelweg. Bij het knooppunt Heteren is een verbinding gerealiseerd met de Arnhemse wijk Schuytgraaf. Het bedrijventerrein wordt aan de noordzijde begrenst door de kern Heteren, de oostzijde van het plangebied wordt gevormd door de snelweg A50 en ten zuiden van het bedrijventerrein Poort van Midden Gelderland ligt het buitengebied van de gemeente Overbetuwe. Aan de westelijke zijde is nog enkele agrarische bedrijfsbebouwing aanwezig en de resterende gronden zijn in agrarisch gebruik. De gehele gemeente Overbetuwe telt ongeveer 46.000 inwoners. Het bedrijventerrein wordt omringd door belangrijke infrastructurele en landschappelijke lijnen.

4.2.2 Ruimtelijke structuur

Het bedrijventerrein grenst aan de zuidzijde van de woonkern, maar heeft ruimtelijke gezien geen relatie met de kern. Het bedrijventerrein wordt gescheiden van het dorp door de Achterstraat. Wat opvalt is dat de omvang van het bedrijventerrein, in verhouding met de woonkern, aanzienlijk is. Dat het bedrijventerrein een dergelijke omvang heeft is vanwege de goede ontsluiting op de A50.

Aan de zuid- en westzijde is niet echt sprake van een overgangsgebied met het buitengebied, maar stopt de bebouwing in het plangebied relatief abrupt. Wel is in het zuiden en zuidwesten van het plangebied een pad met groenstrook en watervoerende elementen aanwezig. Hiermee ontstaat een zachte overgang met het buitengebied en vormt hiermee een aanvulling op de oorspronkelijk landschappelijke lijnen rond het plangebied.

In het noorden van het plangebied is de bebouwing ingepast in een gritstructuur en is daardoor strak van opzet. Het bedrijventerrein is op deze plek ook als eerste tot ontwikkeling gekomen. De zuidelijk gelegen bedrijfkavels zijn ingepast in een meer organische structuur en zijn daardoor ruimer van opzet dan de noordelijk gelegen bedrijfskavels. Het zuidelijk deel van het plangebied gaat hierdoor beter op in het landschap dan de resterende bebouwde gronden.

4.2.3 Bedrijfsbebouwing

Het bedrijventerrein is ruimtelijk gezien te onderscheiden in een noordelijk deel en een zuidelijk deel. Dit komt hoofdzakelijk doordat de Polderstraat het plangebied vanuit het westen centraal kruist en vervolgens ontsluit op de A50. Daarnaast is een onderscheid te herkennen als gevolg van het tijdpad waarin het bedrijventerrein tot ontwikkeling is gekomen. Hierdoor is een diversiteit in schaal, vorm en architectuur te onderscheiden. Het noordelijk deel bestaat uit meer traditioneel ogende bedrijfsbebouwing, waarin grotere bedrijven worden afgewisseld met kleinschalige bedrijvigheid. De zuidelijk gelegen gebouwen zijn als autonome objecten ingepast waarbij de bebouwing beter op elkaar is afgestemd dan in het noorden van het plangebied.

4.2.4 Woonbebouwing

De woonbebouwing die aanwezig is in het plangebied bestaat uit bedrijfswoningen. De bebouwing bestaat uit vrijstaande woningen van één of twee bouwlagen met kap.

4.2.5 Verkeer en parkeren

De hoofdontsluiting van het plangebied vindt plaats via de Polderstraat op de A 50. Daarnaast zijn in het noorden, zuiden en westen ontsluitingsmogelijkheden aanwezig door de aantakking van de Polderstraat op respectievelijk de Achterstraat/Flessestraat, Muskeshouwsesstraat en het verlengde van de Polderstraat. Het vrachtverkeer kan via de Polderstraat de A50 bereiken. Hierdoor wordt de woonkern ontzien van veel vrachtverkeer. Parkeren vindt doorgaans plaats op eigen terrein.

4.2.6 Openbare ruimte en groenstructuur

In het plangebied zijn tussen de bedrijfspercelen weinig tot geen locaties gelegen waarbij sprake is van een hoogwaardige openbare ruimte. De enige als dusdanig waardevol te onderscheidden openbare ruimte is de groenstructuur aan de zuidelijke zijde van het plangebied. In het zuiden van het plangebied is de bebouwing dan ook veelal omgeven door groenstroken. Dit in tegenstelling tot het noordelijk deel van het plangebied, waarbij hoofdzakelijk bebouwing en verharding het beeld bepalen. Aan de Poort van Midden Gelderland Groen is een tennisaccommodatie gevestigd.