direct naar inhoud van 5.9 Archeologie en Cultuurhistorie
Plan: HWC Verbindingsweg 2013
Status: vastgesteld
Plantype: bestemmingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.0439.BPHWC2013-va01

5.9 Archeologie en Cultuurhistorie

5.9.1 Wettelijk kader

Archeologie

In de nieuwe Wet op de archeologische monumentenzorg (een wijziging van de Monumentenwet 1988) stellen Rijk en provincie dat in het ruimtelijk beleid zorgvuldig met het archeologische erfgoed moet worden omgegaan. Voor gebieden waar archeologische waarden voorkomen of waar reƫle verwachtingen bestaan dat ter plaatse archeologische waarden aanwezig zijn, dient voorafgaand aan bodemingrepen archeologisch onderzoek te worden uitgevoerd. De uitkomsten van het archeologisch onderzoek dienen vervolgens volwaardig in de belangenafweging te worden betrokken. De gemeente Purmerend heeft in 2009 een eigen archeologisch beleid opgesteld (archeologische beleids- en advieskaart) en daar een archeologische verwachtingskaart bij vervaardigd. Een archeologische verwachtingskaart is een voorspellingskaart waarop verwachtingen met betrekking tot de situering van (nog) onbekende archeologische vindplaatsen zijn vertaald in termen van vlakken en zones. Op de kaart worden zones aangegeven met verschillende verwachtingen: hoge, middelhoge of lage verwachting. De archeologische verwachtingskaart vormt de basis voor het opstellen van een beleidsadvieskaart, die vervolgens kan worden gebruikt voor de toetsing van ruimtelijke plannen op de mogelijke aanwezigheid van archeologische waarden.

Het bestemmingsplan vormt het belangrijkste instrument voor de archeologische monumentenzorg. Voor gemeenten kunnen de door deskundigen opgestelde archeologische verwachtings- en beleidsadvieskaarten als leidraad worden gebuikt voor zowel de planologische bescherming van archeologische waarden in het bestemmingsplan als voor het vaststellen van het benodigde archeologisch onderzoek dat bij voorbereiding van ruimtelijke plannen moet plaatsvinden. Ter plaatse van een lage archeologische verwachtingswaarde is er geen noodzaak om een verkennend archeologisch onderzoek uit te voeren voordat nieuwe bouwactiviteiten plaatsvinden. Ter plaatse van een hoge en middelhoge verwachtingswaarde dient bij grondwerkzaamheden eerst een
verkennend archeologisch onderzoek te worden uitgevoerd door een hiertoe gecertificeerd bureau.

Cultuurhistorische waarden
Vanaf 1 januari 2012 moet ieder nieuw bestemmingplan een analyse van cultuurhistorische waarden
bevatten. Cultuurhistorische waarden moeten voortaan vooraf in het proces van ruimtelijke ordening
worden meegenomen, met name bij de voorbereiding en vaststelling van bestemmingsplannen. Het
Besluit ruimtelijke ordening bevat eisen waaraan de voorbereiding van een bestemmingsplan moet
voldoen. Zo wordt er onder meer een beschrijving verlangd van de manier waarop met de in het
gebied aanwezige cultuurhistorische waarden en in de grond aanwezige of te verwachten monumenten rekening is gehouden. De provincie Noord-Holland streeft naar een ruimtelijke ontwikkeling waarbij de cultuurhistorische waarden gerespecteerd en gebruikt worden als inspiratiebron voor de versterking van ruimtelijke identiteiten. Historische (steden)bouwkunde, historische geografie en archeologie vormen onderdeel van cultuurhistorie. De provincie heeft op deze drie onderdelen cultuurhistorische waardenkaarten opgesteld, aan de hand van de criteria kenmerkendheid, gaafheid, zeldzaamheid en samenhang.

5.9.2 Analyse

Archeologie

De archeologische verwachtingskaart van de gemeente Purmerend laat zien dat het plangebied een lage archeologische verwachtingswaarde heeft.

afbeelding "i_NL.IMRO.0439.BPHWC2013-va01_0011.jpg"

Afbeelding 5.1: archeologische verwachtingskaart gemeente Purmerend. Met blauw is het plangebied aangegeven (Bron: www.purmerend.nl)

Cultuurhistorische waarden

In en in de nabijheid van het plangebied zijn geen provinciale en rijksmonumenten aanwezig. Ook zijn er geen andere cultuurhistorische waarden aanwezig.

5.9.3 Conclusie

Door de uitvoering van het plan worden geen cultuurhistorische waarden aangetast en vanwege de lage archeologische verwachtingswaarde is een onderzoek niet vereist. De aspecten archeologie en cultuurhistorie staan de uitvoering van het plan niet in de weg.