Plan: | NDSM-werf Oost |
---|---|
Plannummer: | N1010BPSTD |
Status: | vastgesteld |
Plantype: | bestemmingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0363.N1010BPSTD-VG01 |
Op de NDSM-werf heerst in de huidige situatie geen parkeerregime; er kan overal gratis geparkeerd worden. Uitzonderingen hierop zijn de tijdelijke parkeervelden naast de Timmerwerkplaats en de Smederij die door de gebruikers worden gehuurd voor exclusief gebruik. Er is enige parkeerdruk ontstaan in het gebied vanwege parkeren bij de pont.
In de eindsituatie wordt in het gebied gereguleerd parkeren ingevoerd, waarbij parkeren slechts mogelijk is in centrale parkeervoorzieningen en (heel beperkt) in parkeervakken in de openbare ruimte.
Met betrekking tot het totale bouwprogramma dat op de hele NDSM-werf wordt mogelijk gemaakt, is een inschatting gemaakt naar het aantal benodigde parkeerplaatsen. Een deel van de benodigde parkeerplaatsen wordt op eigen terrein gerealiseerd. Een ander deel van de parkeerbehoefte wordt in collectieve parkeervoorzieningen opgelost. Om voldoende parkeergelegenheid in het hele projectgebied te bieden, worden twee centrale / collectieve parkeervoorzieningen gerealiseerd voor in het totaal 2500 parkeerplaatsen. Het grootse parkeergebouw voor 1600 parkeerplaatsen komt in dit plangebied, ter plaatse van Docklandsplot (uit te werken bestemming Gemengd). Bij het bepalen van de parkeerbehoefte in het gebied is gebruik gemaakt van de parkeernormen uit het Amsterdamse Locatiebeleid en het stadsbeleid. Het plangebied kan aangemerkt worden als een B-locatie: met openbaar vervoer kan binnen 15 minuten een A-locatie (Amsterdam Centraal Station) en met auto kan binnen 15 minuten de ring A-10 bereikt worden. De parkeernormen behorende bij een B-locatie zijn het volgende:
Werken 1:125m2
Voorzieningen Amsterdamse parkeerkengetallen gebaseerd op CROW-normen (zie bijlage)
Wonen
- Sociale huur 0.5 p.p. per woning
- Vrije sector 1.5 p.p. per woning
- Bezoekers 0.25 p.p. per woning
Zowel voor de passieve ontwikkelgebied Gemengd-1 als voor het erf-gedeelte geldt dat minimale en maximale parkeernormen worden voorgeschreven in artikel 15 Algemene gebruiksregels. Deze parkeernormen representeren de gemiddelde parkeerbehoefte van diverse functies. Via ontheffing (omgevingsvergunning) zoals opgenomen in artikel 16 Algemene afwijkingsregels kan maatwerk geboden worden per bouwplan.
Met betrekking tot de Noordstrook (bestemming Gemengd-1), waar passieve transformatie plaats vindt, en waar de gemeente slechts een faciliterende rol heeft, geldt de hoofdregel dat bij herontwikkeling de parkeerbehoefte van het te ontwikkelen programma op eigen terrein wordt opgelost. In het erf-gedeelte van het plangebied kan deze verplichting niet opgelegd worden omdat het hele gebied rondom de gebouwen openbare ruimte is, waarover ontwikkelaars, erfpachters of huurders niet vrij kunnen beschikken. Op het erfgedeelte wordt parkeren in de collectieve parkeervoorziening opgelost. Via privaatrechtelijke afspraken worden ontwikkelaars verplicht om duurzaam parkeerplaatsen af te nemen in de collectieve voorziening.
Ontwikkelaars in de Noordstrook (bestemming Gemengd-1) kunnen tevens ervoor kiezen om parkeren buiten eigen terrein op te lossen indien dat niet haalbaar lijkt (bij voorbeeld vanwege hoge saneringskosten). Indien zij aantonen dat ze parkeren elders, in de directe nabijheid van hun bouwplan kunnen oplossen, wordt ontheffing (omgevingsvergunning) verleend van de verplichting om parkeren op eigen terrein op te lossen. Verschillende ontwikkelaars kunnen bij voorbeeld gezamenlijk een parkeergebouw bouwen. Het is echter niet de bedoeling dat deze ontwikkelaars duurzaam parkeerplaatsen in de 3 centrale parkeergarages afnemen; bij het bepalen van het aantal benodigde parkeerplaatsen is hiermee geen rekening gehouden.
Het wensbeeld is om in het plangebied op korte termijn een erfregime in te voeren, waarbij parkeren - tegen betaling - slechts in de daarvoor aangewezen parkeervakken / parkeervelden mogelijk is. Begin 2013 heeft het dagelijks bestuur een voorstel gepubliceerd voor het invoeren van betaald parkeren per 1 januari 2014.
Totdat de collectieve parkeervoorziening beschikbaar is, worden er tijdelijke parkeervoorzieningen gerealiseerd. De tijdelijke parkeervoorzieningen zijn zowel voor exclusief als voor collectief gebruik. Bij nieuwe ontwikkelingen legt de gemeente een tijdelijk parkeerveld aan waar alleen gebruikers van het betreffend project gebruik kunnen maken. Hiernaast zijn op de Docklandsplot circa 300 parkeerplaatsen aanwezig voor bezoekers van het plangebied. Hiermee zijn voldoende parkeerplaatsen ook in de tijdelijke situatie aanwezig. Zoals hierboven reeds genoemd is, wordt in de toekomst parkeren in de openbare ruimte alleen in de aangewezen parkeervakken mogelijk.