direct naar inhoud van 5.5 Externe veiligheid
Plan: Landgoed Westerveld
Status: vastgesteld
Plantype: bestemmingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.0203.1057-0004

5.5 Externe veiligheid

Het beleid voor externe veiligheid is gericht op het beperken en beheersen van risico's voor de omgeving vanwege handelingen met gevaarlijke stoffen. De handelingen kunnen zowel betrekking hebben op het gebruik, de opslag en de productie, als op het transport van gevaarlijke stoffen. Uit het Besluit externe veiligheid inrichtingen (Bevi) en de richtlijnen voor vervoer gevaarlijke stoffen4 vloeit de verplichting voort om in ruimtelijke plannen in te gaan op de risico's in het projectgebied ten gevolge van handelingen met gevaarlijke stoffen. De risico's dienen te worden beoordeeld op twee maatstaven, te weten het plaatsgebonden risico en het groepsrisico. Het plaatsgebonden risico wordt uitgedrukt in risicocontouren rondom de risicobron (bedrijf, weg, spoorlijn etc.), waarbij de 10-6 contour (kans van 1 op 1 miljoen op overlijden) de maatgevende grenswaarde is. Het groepsrisico geeft een indicatie van de maatschappelijke ontwrichting in geval van een ramp. Voor het groepsrisico geldt de oriëntatiewaarde als ijkpunt in de verantwoording (géén norm).

Voor elke verandering van het groepsrisico (af- of toename) in het invloedsgebied moet verantwoording worden afgelegd, over de wijze waarop de toelaatbaarheid van deze verandering in de besluitvorming is betrokken. Samen met de hoogte van het groepsrisico moeten andere kwalitatieve aspecten worden meegewogen in de beoordeling van het groepsrisico. Onder deze aspecten vallen zelfredzaamheid en bestrijdbaarheid. Onderdeel van deze verantwoording is overleg met (advies vragen aan) de regionale brandweer.

(Beperkt) kwetsbare objecten

Voor het plangebied aan de Molweg, Kootwijkerbroekerweg en Kallenbroekerweg is getoetst aan het Bevi en de richtlijnen voor vervoer gevaarlijke stoffen omdat kwetsbare objecten worden toegestaan of positief bestemd5.

Molweg 32

Op basis van de "Risicokaart provincie Gelderland" van de provincie Gelderland uit 2006 kan worden geconcludeerd dat er zich binnen een straal van 1 kilometer van het plangebied geen risicovolle inrichtingen bevinden. Daarmee zijn er geen belemmeringen voor het mogelijk maken van woningen of het openstellen van een landgoed.

Kallenbroekerweg 182

Er bevinden zich binnen een straal van 1 kilometer van het plangebied geen risicovolle inrichtingen. Daarmee zijn er geen belemmeringen voor het positief bestemmen van een woning.

Kootwijkerbroekerweg 51

Aan de Kootwijkerbroekerweg 53 (Van den Brink) is een bovengrondse propaantank gelegen. De plaatsgebonden risicocontour van deze tank is gelegen op 25 meter afstand. Het plangebied is gelegen op circa 120 meter afstand van deze tank. Daarmee ligt de woning buiten de plaatsgebonden risicocontour en is er geen belemmering voor het positief bestemmen van de woning. Van een toename van het groepsrisico is geen sprake en dus kan toetsing aan het groepsrisico achterwege blijven.

Transportroutes

Op circa 700 meter afstand van de gronden in het plangebied waar woningen mogelijk worden gemaakt (aan de Molweg) is een spoorlijn en de Rijksweg A1 gelegen. Deze routes vormen geen belemmeringen voor het plangebied omdat de afstand voldoende groot is. Voor de overige plangebieden zijn tevens geen transportroutes nabij gelegen.

Gastransportleidingen
Op circa 600 meter afstand van het deelgebied aan Molweg 32 is een aardgastransportleiding (N-571-81-KR-010) gelegen. Deze leiding vormt geen belemmering voor het mogelijk maken van woningen in het plangebied.

Conclusie

Er zijn geen belemmeringen vanuit het aspect externe veiligheid voor het mogelijk maken van kwetsbare objecten.