Plan: | De Vrolijkheid |
---|---|
Status: | vastgesteld |
Plantype: | bestemmingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0193.BP09015-0006 |
In de vorige paragraaf is aangegeven dat geen solitaire kantoorontwikkeling is voorzien in de kadernota voor De Vrolijkheid. Dat is ook lang het uitgangspunt geweest. Kantoren op bedrijventerreinen zijn niet wenselijk omdat het van negatieve invloed is op (de ontwikkeling van) kantorenlocaties. Zo wordt onder meer leegstand van specifieke kantorenlocaties in de hand gewerkt en een gezonde kantorenvoorraad wordt bedreigd als (teveel) kantoren worden toegestaan op bedrijvenlocaties. Ook komt kwaliteitsverbetering van kantoorlocaties onder druk te staan. De behoefte aan bedrijvenlocaties kan slechter worden ingevuld; niet alleen omdat hiervoor minder ruimte overblijft op de bedrijvenlocaties, maar tevens omdat kantoren beperkingen opleggen aan de uitbreidingsmogelijkheden van bedrijven vanwege de opgelegde milieunormen.
Intern onderzoek heeft echter uitgewezen dat op sommige specifieke locaties een ondergeschikte vorm van kleinschalige zelfstandige kantoren toch denkbaar is. Het gaat dan om kantoorfuncties die qua schaal en maat moeilijker terecht kunnen op specifieke kantoorlocaties. Om ook deze kantoorfuncties te kunnen faciliteren is ervoor gekozen hiervoor ruimte te creëren. in de nieuwe bebouwing die aan de zijde van de Ceintuurbaan zal worden opgericht.
Daarbij speelt dan bovendien een rol dat de Ceintuurbaan als belangrijke verkeersader van de gemeente Zwolle gebaat is bij een hoogwaardige beeldkwaliteit. Kantoor- en -showroomfuncties kunnen de gewenste beeldkwaliteit op deze locatie versterken. Ten aanzien van showroomfuncties betreft het alleen functies ten behoeve van groothandels of bedrijven die nadrukkelijk niet aan de consument leveren.
De in het bestemmingsplan neergelegde regeling ten aanzien van kleinschalige kantoorruimte is echter wel zodanig dat wordt voorkomen dat een te groot aantal vierkante meters aan kleinschalige kantoorruimte ontstaat. Zo is het alleen mogelijk om in nader aan te duiden gebieden aan de Ceintuurbaan zelfstandige eenheden te realiseren van maximaal 250 m² per unit en per gebied maximaal 1.500 m² aan zelfstandige kantoorunits in totaal. Een groter aantal kantoorunits geeft wel aanleiding tot een negatieve invloed op de kantorenmarkt in Zwolle.
Mede als gevolg van de uitgezette beleidslijn is bovendien besloten om alsnog een procentuele verhouding in te voeren tussen kantoor en bedrijfsruimte van 30% kantoor en 70% bedrijf. Dit om te voorkomen dat bedrijven zich tot een (bijna) 100% kantoor kunnen ontwikkelen onder de noemer van "bedrijf".