direct naar inhoud van Toelichting
Plan: Slagen van Graafland
Status: vastgesteld
Plantype: wijzigingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.1927.WPKavelSlagenAMS-VG01

Toelichting

Hoofdstuk 1 Inleiding

1.1 Aanleiding

Ten zuiden van De Wetering in Goot-Ammers ligt het gebied Slagen van Graafland. Hier wordt een nieuwe woonwijk gerealiseerd. Naast starterswoningen is er nog ruimte voor enkele vrijstaande en twee-onder-één-kap woningen. Voor het project is in 2012 het bestemmingsplan 'Slagen van Graafland' vastgesteld dat in 2014 is overgenomen in het bestemmingsplan 'Dorpskernen'.

Voor één locatie binnen het gebied waar nu een de bestemming 'Groen' geldt, is een wijzigingsbevoegdheid opgenomen die de bouw van één vrijstaande woning mogelijk maakt. De gemeente Molenwaard is voornemens medewerking te verlenen aan een recentelijk ingediend bouwplan door de wijzigingsbevoegdheid uit artikel 37 lid 3 onder f toe te passen.

1.2 Ligging plangebied

Het plangebied ligt tussen Graafland 14 en Graafland 17 ten zuiden van De Wetering in Groot-Ammers. In figuur 1.1 is de ligging van het plangebied aangegeven. De directe omgeving wordt gekenmerkt door vrijstaande woningen met een landelijk karakter.

afbeelding "i_NL.IMRO.1927.WPKavelSlagenAMS-VG01_0001.jpg"

Figuur 1.1 Ligging plangebied

1.3 Vigerend bestemmingsplan

Ter plaatse van het plangebied vigeert bestemmingsplan 'Dorpskernen', vastgesteld op 4 november 2014. Hierin is de regeling uit het bestemmingsplan 'Slagen van Graafland' overgenomen. Dit bestemmingsplan, vastgesteld op 28 juni 2012, is opgesteld om de ontwikkeling van Slagen van Graafland mogelijk te maken.

Aan het plangebied is de bestemming 'Groen' toegekend met de dubbelbestemming 'Waarde - Archeologie - 2' (zie figuur 1.2 voor een uitsnede van de verbeelding). Voor de locatie is een gebiedsaanduiding 'wro-zone wijzigingsbevoegdheid 6' opgenomen om de vigerende bestemming te wijziging in de bestemming 'Wonen - 1'.

afbeelding "i_NL.IMRO.1927.WPKavelSlagenAMS-VG01_0002.jpg"

Figuur 1.2 Uitsnede vigerende bestemmingsplan

Hoofdstuk 2 Planbeschrijving en toetsing

2.1 Beoogde wijziging

Voor het perceel is een bouwplan opgesteld voor één vrijstaande woning. De woning zal met de voorgevel naar Graaflaan worden gebouwd op een afstand van 5-9m van de straat. Hiermee is de woning op vergelijkbare afstand van de straat gesitueerd als naastgelegen woningen Graafland 17 en Graafland 14. De afstand tussen zijdelingse perceelsgrens en garage bedraagt 1m. Het bouwvlak bevindt zich op 4m van de zijdelingse perceelsgrens. De ontsluiting vindt plaats via de lokale weg aan de oostzijde van het beoogde bouwperceel. Een inrit verschaft toegang tot de achterzijde van het kavel waar voldoende ruimte is voor het parkeren op eigen terrein (carport/garage). Ter illustratie is een situatieschets opgenomen in figuur 2.1. Deze situatieschets is indicatief ten behoeve van het intekenen van het bouwvlak. De carport/ garage die ingetekend is op een deel van de donk zal worden verschoven.

afbeelding "i_NL.IMRO.1927.WPKavelSlagenAMS-VG01_0003.jpg"

Figuur 2.1 Situatieschets (indicatief ten behoeve van intekenen bouwvlak)

De vrijstaande woning bestaat uit één bouwlaag met zadeldak. De nokrichting loopt parallel aan de straat (Graafland). Door de steile dakhelling is onder het dak voldoende ruimte gecreëerd voor drie slaapkamers en een badkamer op de eerste verdieping en een zolder op de tweede verdieping. Aan de westzijde bevindt zich een erker met plat dak en aan de oostzijde een kantoorruimte, eveneens met plat dak. Gevelaanzichten zijn opgenomen in figuur 2.2. Aan de achterzijde van het perceel zal een garage/ carport worden gerealiseerd met een oppervlakte van circa 25 m2.

afbeelding "i_NL.IMRO.1927.WPKavelSlagenAMS-VG01_0004.png"

Figuur 2.2 Gevelaanzichten

2.2 Toepassing wijzigingsregels

Wijzigingsbevoegdheid

Het bestemmingsplan 'Dorpskernen', vastgesteld op 4 november 2014, biedt de mogelijkheid om gronden met de aanduiding 'wro zone - wijzigingsbevoegdheid - 6' te wijzigen in de bestemming 'Wonen - 1', met dien verstande dat:

  • 1. als hoofdgebouw uitsluitend vrijstaande en twee-aaneengebouwde woningen gebouwd mogen worden;
  • 2. de goot- en bouwhoogte van de hoofdgebouwen respectievelijk maximaal 6,5 en 11,5 m mogen bedragen;
  • 3. het wijzigingsplan niet leidt tot een overschrijding van de voorkeursgrenswaarde op de in het (bouw)plan zelf voorziene bebouwing als bedoeld in de Wet geluidhinder, dan wel de waarde waarvoor een hogere grenswaarde is verleend;
  • 4. voldoende parkeergelegenheid op eigen terrein wordt gerealiseerd;
  • 5. de planregels van de bestemming 'Wonen - 1' zoveel mogelijk van overeenkomstige toepassing zijn.

Toepassing wijzigingsregels

Het initiatief is als volgt aan de bovenstaande wijzigingsregels getoetst.

  • 1. Op het perceel zal een vrijstaande woning worden gerealiseerd. Daartoe wordt een bouwvlak op de verbeelding opgenomen overeenkomstig omliggende kavels.
  • 2. De woning beschikt over een goot- en bouwhoogte van respectievelijk 3.55m en 8.8m. Deze hoogtes passen binnen de maximum hoogtes zoals opgenomen in de wijzigingsregels. Overeenkomstig omliggende percelen is op de verbeelding enkel een goothoogte van 6m opgenomen.
  • 3. Voor de nieuwe woning is akoestisch onderzoek uitgevoerd (zie bijlage 1). Hieruit blijkt dat ten aanzien van de gezoneerde weg Graafland de voorkeursgrenswaarde van 48 dB wordt overschreden. De maximale geluidbelasting als gevolg van het wegverkeer op deze weg bedraagt 53 dB. De maximaal aanvaardbare waarde van 53 dB wordt niet overschreden. Uit het maatregelenonderzoek blijkt dat redelijkerwijs geen maatregelen mogelijk of doelmatig zijn om de geluidsbelasting te reduceren of dat maatregelen daartoe op overwegende bezwaren van stedenbouwkundige, landschappelijke, verkeerskundige, vervoerskundige of financiële aard stuiten. De woning beschikt over één geluidluwe gevel waardoor voldaan wordt aan het gemeentelijk beleid voor het verlenen van hogere waarden. Voor de woning dient het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Molenwaard, ten aanzien van de gezoneerde weg Graafland, hogere waarden vast te stellen van 53 dB.
  • 4. Voor een vrijstaande woning dient te worden voorzien in 2,3 parkeerplaats per woning (op basis van CROW-normen). Het kavel biedt voldoende ruimte om deze parkeerplaatsen op eigen terrein te realiseren. Ten behoeve van voldoende parkeergelegenheid bij aanpassingen op het bouwperceel is in de algemene bouwregels een aanvullende bepaling opgenomen.
  • 5. Waar mogelijk zijn de regels van de bestemmings 'Wonen - 1' van toepassing verklaard. Aangezien enkel de woonbestemming mogelijk kan worden gemaakt in dit wijzigingsplan, zijn de nadere aanduidingen 'tuin' en 'verblijfsgebied' aan de bestemming toegevoegd om de voortuin en de lokale weg aan de oostzijde van het perceel positief te bestemmen.

2.3 Toetsing beleid

Door middel van een wijzigingsbevoegdheid was bij het opstellen van bestemmingsplan 'Slagen van Graafland' in 2012 reeds voorzien in de bouw van een woning op de onderhavige locatie. Het verkavelingsplan voor Slagen van Graafland laat dit zien. De locatie is gelegen binnen stedelijk gebied en past daarmee binnen het vigerende beleid.

2.4 Toetsing omgevingsaspecten

Door deze planwijziging wordt één woning mogelijk gemaakt. Gelet op de beperkte omvang van de wijziging en de onderzoeken die al zijn verricht voor de woningbouwlocatie in het kader van bestemmingsplan 'Slagen van Graafland' kan worden volstaan met een beknopte toetsing aan omgevingsaspecten. Waar van toepassing is doorverwezen naar de onderzoeken die zijn uitgevoerd in het kader van bestemmingsplan 'Slagen van Graafland'.

Aspect
 
Beoordelingsaspect   Afweging  
Bodemkwaliteit
 
Bodemkwaliteit dient voldoende te zijn voor de beoogde functie   Bodemonderzoek is uitgevoerd in het kader van het moederplan. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft bodemsanering plaatsgevonden waardoor er geen bezwaar bestaat voor het gebruik van het gebied als woningbouw.  
Archeologie
 
Is er sprake van een verwachtingswaarde?   De archeologische dubbelbestemming blijft van toepassing, waardoor bij grondroerende werkzaamheden van meer dan 100m2 over een diepte van meer dan 30cm eerst een archeologisch rapport moet worden overlegd waarin de archeologische waarde van de locatie naar het oordeel van het bevoegd gezag in voldoende mate is vastgelegd.  
Water
 
Is wateradvies aangevraagd?   Het plangebied ligt binnen het beheersgebied van het Waterschap Rivierenland. In het kader van het moederplan is de watertoets doorlopen. Omdat niet voldoende watercompensatie binnen het plangebied kon worden gerealiseerd, is door de gemeente een waterbank opgericht. Derhalve is aan de opgave van het waterschap voldaan en heeft de ontwikkeling geen negatieve gevolgen voor het waterhuishoudkundige systeem ter plaatse.  
Relatie met omliggende (bedrijfs)functies   Zijn er bedrijfsfuncties in de omgeving aanwezig/mogelijk?   In de nabijheid van de ontwikkelingslocatie zijn twee bedrijven gelegen met een richtafstand van 50m (geurcirkel). Het plangebied valt hier buiten. Derhalve stuit de voorgenomen ontwikkeling niet op bezwaren ten aanzien van bedrijven en milieuzonering.  
Wegverkeerslawaai    Wordt voldaan aan het gestelde in de Wet geluidhinder?
Is sprake van een akoestisch aanvaardbaar klimaat in de bestaande en de nieuwe woningen?  
De beoogde woning ligt binnen de geluidszone van de weg Graafland. Derhalve is een wijzigingsbevoegdheid opgenomen waarbij als voorwaarde geldt dat er voldaan moet zijn aan de voorkeursgrenswaarde of dat er ontheffing van de voorkeursgrenswaarde kan worden verleend. De geluidsbelasting als gevolg van de weg Graafland is in beeld gebracht op basis van een berekening volgens de Standaard Rekenmethode II (SRM II) uit de Wgh. Voor toetsing aan de wijzigingsregel wordt verwezen naar paragraaf 2.2.  
Verkeer
 
De ontwikkeling mag niet leiden tot een verslechtering van de doorstroming op de ontsluitende wegen.   De woning wordt ontsloten op de lokale weg aan de oostzijde van het perceel. Deze sluit aan op de Graafland. De bouw van een woning - reeds voorzien in bestemmingsplan 'Slagen van Graafland' heeft geen invloed op de verkeersafwikkeling in het gebied.  
  De verkeersontsluiting moet goed zijn gewaarborgd.   De verkeersontsluiting wijzigt niet als gevolg van deze ontwikkeling.  
Parkeren
 
De parkeerbehoefte van de ontwikkeling moet worden opgevangen.   Parkeren vindt plaats op eigen terrein. Het perceel biedt voldoende ruimte daartoe. Aangezien de voorwaarde van parkeren op eigen terrein niet langer via het bouwbesluit kan worden afgedwongen, is dit opgenomen in de regels van dit wijzigingsplan.  
Externe veiligheid
 
Wordt voldaan aan normen plaatsgebonden risico en groepsrisico?   In het plangebied worden geen nieuwe functies mogelijk gemaakt en is geen risicobron aanwezig. In de nabijheid van het plangebied zijn eveneens geen risicobronnen aanwezig. Het aspect externe veiligheid staat de uitvoering van het plan dan ook niet in de weg.  
Luchtkwaliteit
 
Wordt voldaan aan de genoemde grenswaarden in de Wet luchtkwaliteit?   De ontwikkeling valt in de categorie die is vrijgesteld aan toetsing aan de grenswaarden. Toch is in het bestemmingsplan 'Slagen van Graafland' in het kader van een goede ruimtelijke ordening een indicatie van de luchtkwaliteit ter plaatse van het plangebied gegeven. Geconcludeerd wordt dat het aspect luchtkwaliteit de uitvoering van het plan niet in de weg staat. Uit het oogpunt van luchtkwaliteit is sprake van een aanvaardbaar woon- en leefmilieu ter plaatse.  
Ecologie
 
Is er sprake van significant negatieve effecten of aantasting, verontrusten of verstoren van beschermde dier- en plantensoorten, hun nesten, holen en andere voortplantings- of vaste rust- en verblijfsplaatsen?   Voor de ontwikkelingen in het plangebied van het bestemmingsplan 'Slagen van Graafland' is verkennend natuuronderzoek uitgevoerd. In het plangebied zijn algemene soorten zoogdieren, vogels en amfibieën te verwachten. De zwaar beschermde Rugstreeppad wordt niet verwacht. Voor de aanwezige vogels geldt dat ze niet mogen worden vestoord tijdens het broeden. Op basis van het uitgevoerde onderzoek kan worden geconcludeerd dat voor de ontwikkeling geen aanvullend onderzoek of ontheffing in het kader van de Flora- en faunawet noodzakelijk is. Het aspect ecologie staat de vaststelling van het wijzigingsplan niet in de weg.  
Kabels en leidingen
 
Zijn er planologisch relevante leidingen en hoogspanningslijnen in de directe omgeving aanwezig?   In de directe omgeving van het plangebied liggen geen planologisch relevante kabels en leidingen.
 

Op basis van de onderzochte informatie worden geen belemmeringen verwacht voor de vaststelling van het wijzigingsplan. Uit de voorgaande onderzoeken kan worden geconcludeerd dat er geen verslechtering optreedt op het woon- en leefklimaat van de omliggende woningen.

Hoofdstuk 3 Juridische planbeschrijving

Bestemmingsplan 'Dorpskernen'

Dit wijzigingsplan maakt, na inwerkingtreding, onderdeel uit van bestemmingsplan 'Dorpskernen'. Als gevolg van het wijzigingsbesluit zijn de volgende artikelen uit het bestemmingsplan 'Dorpskernen' op het plangebied van toepassing:

  • Inleidende regels (hoofdstuk 1);
  • Artikel 17 Wonen -1;
  • Artikel 21 Waarde - Archeologie - 2;
  • Algemene regels (hoofdstuk 3);
  • Overgangs- en slotbepalingen (hoofdstuk 4).

Verbeelding

De bestemmingsgrenzen komen overeen met het gebied waarop de wijzigingsbevoegdheid van toepassing is. Aangezien de bestemmingsmethodiek uit het bestemmingsplan 'Dorpskernen' uitgaat van de tuinbestemming ter plaatse van voortuinen en de bestemming 'Verkeer - Verblijfsgebied' ter plaatse van lokale wegen, zijn de nadere aanduidingen 'tuin' en 'verblijfsgebied' op de verbeelding opgenomen. De wijzigingsregels staan niet toe om een ander bestemming dan de bestemming 'Wonen - 1' toe te passen in het wijzigingsgebied.

Regels

In de regels is de naamgeving van het wijzigingsplan opgenomen en is bepaald dat de regels uit het bestemmingsplan 'Dorpskernen' onverminderd van kracht blijven. Daarnaast zijn regels toegevoegd met betrekking tot de nadere aanduidingen 'tuin' en 'verblijfsgebied' en is een regeling opgenomen in de algemene bouwregels om voldoende parkeergelegenheid te garanderen.

Hoofdstuk 4 Uitvoerbaarheid

4.1 Economische uitvoerbaarheid

De grond blijft in eigendom van de gemeente ten tijde van de procedure. Kosten komen dan ook voor rekening van de gemeente Molenwaard.

4.2 Maatschappelijke uitvoerbaarheid

Het ontwerp wijzigingsplan is gedurende zes weken ter inzage gelegd. Op het plan is geen zienswijze ingediend.