| Plan: | Leemskuilen 21A Bladel |
|---|---|
| Status: | vastgesteld |
| Plantype: | bestemmingsplan |
| IMRO-idn: | NL.IMRO.1728.BPB1028Leemsk21A-VAST |
Kader
Beleid van Waterschap De Dommel: Waterbeheerplan III
Het Waterbeheerplan III beschrijft de doelen en inspanningen van Waterschap De Dommel voor de periode 2010-2015. Hierbij is de volgende indeling in thema's gehanteerd
In het watertoetsproces is 'hydrologisch neutraal ontwikkelen' een belangrijk kwantitatief beleidsuitgangspunt. Hydrologisch neutraal ontwikkelen houdt in dat de ontwikkeling geen hydrologische achteruitgang ten opzichte van de referentiesituatie tot gevolg heeft. Er mogen geen hydrologische knelpunten worden gecreëerd voor de te handhaven en de vastgelegde toekomstige landgebruikfuncties in het plangebied en het beïnvloedingsgebied. Concreet betekent dit dat:
Gemeentelijk beleid Stedelijk waterplan Bladel
Het Stedelijk waterplan Bladel bevat een streefbeeld dat zich richt op het watersysteem (de soorten water) en de waterketen (het gebruik van dat water) in 2015. Het streefbeeld luidt: watersysteem en waterketen zijn in het stedelijk gebied van Bladel in 2015 dusdanig ingericht dat in een optimaal gesloten waterbalans met een minimale verontreinigingsgraad met maximale mogelijkheden voor natuur een zuinig en efficiënt gebruik van het beschikbare water plaatsvindt.
Voor de waterketen en de organisatie van het waterbeheer; factoren die vrijwel onafhankelijk zijn van gebiedskenmerken, gelden de volgende uitgangspunten.
Voor het stedelijk gebied van Bladel is het streefbeeld geconfronteerd met de (bodem) kenmerken van het plangebied, watersysteem en waterketen, en aspecten van de organisatie van het waterbeheer. Deze confrontatie heeft geleid tot een lijst van knelpunten c.q. verbeterpunten. Oude en nieuwe maatregelen zijn gegroepeerd naar 6 thema's die kunnen worden gezien als integrale aandachtsgebieden in de planperiode tot 2015.
Het voornaamste streven van de gemeente is afkoppeling van het regenwater door middel van infiltratie. Mocht infiltratie niet haalbaar zijn, bijvoorbeeld in dicht bebouwd gebied, dan wordt gestreefd naar een gescheiden rioolstelsel. Bij nieuwbouw dient zoveel mogelijk rekening gehouden te worden met dit streven.
Voor de hele gemeente is een Waterkansenkaart opgesteld waarop de mogelijkheden voor afkoppeling van het hemelwater binnen het stedelijk gebied worden aangegeven. Bij grote ontwikkelingen binnen het stedelijk gebied dienen deze kansen als uitgangspunt.
Watertoets
De watertoets is ingesteld om het aspect water in een vroeg stadium mee te nemen bij ruimtelijke plannen en besluiten. De watertoets is wettelijk verplicht en heeft als doel om gezamenlijk met de waterbeheerders de waterhuishoudkundige doelstellingen in een zo vroeg mogelijk stadium in ruimtelijke ontwikkelingen op te nemen. De gemaakte afspraken worden in de waterparagraaf van het bestemmingsplan opgenomen.
Voor het plangebied is van betekenis dat het in de huidige situatie een geheel bebouwd en verhard gebied betreft. Hierin komt op hoofdlijnen geen verandering. Er treedt in ieder geval geen verslechtering op.
Enige verbetering wordt bereikt door de situering van drie woonkavels aan Leemskuilen. Ter plaatse wordt verharding verwijderd, hiervoor komen woonpercelen terug. Deze zijn over het algemeen beduidend minder verhard. Er ontstaan mogelijk kansen voor plaatselijke infiltratie.
Het Waterschap De Dommel heeft een HNO-tool op de website beschikbaar. Dit vloeit voort uit het Toetsinstrumentarium Hydrologisch Neutraal Ontwikkelen. Daarmee kunnen de effecten op de waterhuishouding worden berekend. Deze HNO-tool is voor het plangebied op 2 augustus 2012 ingevuld. Als bestaand verhardingsoppervlak is 10.151 m2 ingevoerd, als toekomstig verhard oppervlak 9.325 m2. De afvoercoëfficiënt voor het projectgebied is 1,67. Het resultaat is 'Geen compensatie nodig. Er is sprake van een afname van verhard oppervlak. In het kader van hydrologisch neutraal ontwikkelen is er vanuit het waterschap geen formele compensatie nodig. Let op: de gemeente of het waterschap kan desondanks om berging vragen'. De uitkomst is zodanig dat duidelijk dat er op het gebied van de waterhuishouding geen nadelige veranderingen zijn te verwachten, dat uitvoeriger onderzoek onnodig is.
Er wordt aangesloten op het gemengd verbeterd gescheiden stelsel voor de riolering. Dit stelsel is toereikend voor de te verwachten afvoer. Voorts is van belang dat bij de bouw geen uitlogende materialen worden toegepast.
Het voorontwerpbestemmingsplan is in het kader van het overleg ex artikel 3.1.1 Bro toegezonden aan het waterschap. Er is bij e-email van 3 september 2012 een positief wateradvies afgegeven.