direct naar inhoud van 3.2 Gemeentelijk beleid
Plan: Burgemeester Tonckensstraat 46a Zuidwolde
Status: vastgesteld
Plantype: bestemmingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.1690.BP00277-0401

3.2 Gemeentelijk beleid

Stuctuurvisie

Het ruimtelijk beleid voor de gemeente is vastgelegd in de structuurvisie 2010-2030 (vastgesteld 10-3-2011). De gemeente De Wolden kiest in de structuurvisie ervoor om haar grootste kwaliteit, het zijn van een plattelandsgemeente, te behouden en te versterken. Het zijn van een plattelandsgemeente betekent in De Wolden dat het aanwezige landschap drager is voor nieuwe ontwikkelingen. Opvallend aspect van het plattelandskarakter is het dynamische landschap, dat is gevormd door een verweving van functies. Landbouw vindt plaats naast natuurontwikkeling en recreatie komt voor in en nabij de meest aantrekkelijke gebieden. In kernen en buitengebied wordt gewoond.

De zes grootste dorpen van de gemeente, die worden gezien als de belangrijkste dorpen van de sociale structuren, worden aangemerkt als kerndorpen. Het gaat hierbij om Zuidwolde, De Wijk, Ruinen, Ruinerwold, Alteveer-Kerkeveld en Koekange. Bij alle kerndorpen zet de gemeente in op nieuwbouw (het creëren van aanbod) passend bij de aard en schaal van de dorpen. Door de goede bereikbaarheid en de aantrekkelijke ligging van De Wijk en Zuidwolde, nabij Meppel en Hoogeveen, wordt in deze kernen prioriteit gelegd bij planmatige uitbreidingen. Deze dorpen zijn aantrekkelijk voor forensen en de gemeente zet zich in voor ruime kwalitatief hoogwaardige uitbreidingslocaties. Hiermee wordt ook ingezet op extra nieuwe inwoners.

Voor de uitbreidingen geldt de voorwaarde dat ze passend moeten zijn binnen de landschappelijke kenmerken van de deelgebieden. Indien in of bij de dorpen geen ruimte meer voor uitbreiding is, kan worden ingezet op landschappelijk bouwen in het buitengebied. De mogelijke uitbreidingslocaties van Zuidwolde liggen aansluitend aan de bestaande bebouwing, hebben een goede bereikbaarheid en sluiten aan bij landschappelijke, historische bebouwingsstructuur. Op de rug van Zuidwolde, liggen uitbreidingsrichtingen in noordelijke-, zuidelijke- en westelijke richting.

Voor de uitbreidingen geldt de voorwaarde dat ze passend moeten zijn binnen de landschappelijke kenmerken van de deelgebieden. Indien in of bij de dorpen geen ruimte meer voor uitbreiding is, kan worden ingezet op landschappelijk bouwen in het buitengebied. De mogelijke uitbreidingslocaties van Zuidwolde liggen aansluitend aan de bestaande bebouwing, hebben een goede bereikbaarheid en sluiten aan bij landschappelijke, historische bebouwingsstructuur. Op de rug van Zuidwolde, liggen uitbreidingsrichtingen in noordelijke-, zuidelijke- en westelijke richting.

Het betreffende perceel ligt niet in een dergelijk aangewezen gebied, maar sluit in andere opzichten aan bij de gedachte uit de structuurvisie met betrekking tot landschappelijk bouwen en het respecteren van bestaande dorpsstructuren. De woning wordt gebouwd in een bestaand lint zodat er geen aantasting van landschappelijke structuren plaatsvindt. Het perceel is goed bereikbaar past qua korrelstructuur en maatvoering in de stedenbouwkundige structuur van het gebied.

Woonvisie

In 2004 is de woonvisie 2004-2009 vastgesteld. Hierin stonden de doelen met betrekking tot het aantal te bouwen woningen binnen de gemeente opgesteld. Tussentijds heeft een herijking plaatsgevonden en is het Strategisch Plan 2007 vastgesteld. Het Strategisch Plan analyseerde op welke plekken versneld gebouwd kon gaan worden zodat de gemeente toch de doelen uit de woonvisie kon realiseren.

Van 28 april 2011 tot en met 8 juni 2011 heeft het Concept Woonplan 2011-2015 “Kansen voor wonen in vitale kernen” ter inzage gelegen. Op dit moment worden de reacties hierop verwerkt. Met het woonplan wil de gemeente sturing geven aan de ontwikkelingen op de woningmarkt. Tot 2020 mag De Wolden van de provincie 525 woningen bouwen. Ongeveer 400 woningen wil de gemeente bouwen in de kerndorpen. In deze kernen neemt de gemeente het initiatief. In de kleinere kernen heeft de gemeente een faciliterende rol.

Woonplan

In het woonplan worden andere keuzes gemaakt dan in de woonvisie (2004-2009). De Wolden heeft in het woonplan een aantal prioriteiten gesteld: De Wolden wil binnen de regio landelijke en dorpse woonmilieus aanbieden die bijdragen aan de totale regionale woonkwaliteit. Bij voorzieningen kiest de gemeente voor het uitgangspunt ‘kwaliteit gaat voor afstand’, waarbij gekozen wordt voor concentraties in de kerndorpen. Dit krijgt vorm via een gebiedsgerichte aanpak. De gemeente wil verder onevenwichtigheden in de lokale woningmarkt verminderen. Daarnaast zet De Wolden zich in om mensen met een intensieve) zorgvraag zo lang mogelijk in hun huidige (sociale) omgeving, en bij voorkeur ook woning, te laten blijven wonen.

Conclusie

De bouw van een enkele woning in het kerndorp Zuidwolde past binnen het gevraagde kwaliteitskader van de structuurvisie. Het regionale woonoverleg heeft ingestemd met het toevoegen van een woning op deze locatie. Het Woonplan is op 12 juli 2012 vastgesteld. Dit plan is opgenomen in het uitvoeringsprogramma.

Welstand

Het bouwplan is beoordeeld door de welstandscommissie Drents Plateau. Op 28-1-2011 heeft deze haar goedkeuring gegeven aan het bouwplan. Hiermee is er voor wat betreft de welstandsafweging geen belemmering meer voor uitvoering van dit bouwplan.