| Plan: | Vossenberg West II |
|---|---|
| Status: | onherroepelijk |
| Plantype: | bestemmingsplan |
| IMRO-idn: | NL.IMRO.0855.BSP2011020-e001 |
Leefbaarheid en bereikbaarheid staan voorop in het Tilburgs Verkeers- en Vervoersplan (TVVP). Om zich verder te kunnen ontwikkelen moet de stad goed bereikbaar zijn per auto, fiets en openbaar vervoer. De planhorizon van het TVVP is 2015. De kern van de visie is dat de gemeente Tilburg als volgt wil omgaan met de mobiliteit:
Algemeen
De (bijna aangelegde) Burgemeester Letschertweg speelt een belangrijke rol bij de ontsluiting van het gehele bedrijventerrein Vossenberg en vormt de aansluiting op het landelijk hoofdwegennet. Met de Burgemeester Letschertweg wordt de rondweg om Tilburg voltooid.
Vanaf de Burgemeester Letschertweg is, ten oosten van en parallel aan de Groenvenseweg, een nieuwe ontsluitingsweg aangelegd, de Athenastraat. Deze dient als hoofdontsluiting van het plangebied. Haaks op de Athenastraat zal een tweetal wegen, de Asteriastraat en de (verlengde) Theseusstraat Vossenberg West II verder ontsluiten. Laatstgenoemde loopt parallel aan de Rouwveldenseweg in het verlengde van de bestaande Theseusstraat. De Asteriastraat ligt enkele honderden meters ten noorden hiervan, min of meer parallel aan de Burgemeester Letschertweg.
Deze wegen hebben voor het plangebied een structuurbepalende functie. Het aantal directe aansluitingen van bedrijven op deze wegen wordt beperkt gehouden. Dit wordt mede bereikt door de situering van (zeer) grote bedrijven in dit deel van het plangebied. De overige wegen in het plangebied zijn de Letostraat die parallel aan het kanaal loopt, de Erebusstraat die parallel aan de Voldijk loopt, de (verlengde) Polluxxstraat en enkele verbindingswegen.
Parkeren
De provincie Noord Brabant is opdrachtgever van het openbaar vervoer in Tilburg. De lijnvoering en de inrichting van de belangrijkste haltes zijn gebaseerd op het Tilburgs Openbaar vervoer Plan (TOP) uit 2000. De aansturing door de provincie gebeurt op basis van de provinciale OV-Visie: OV in Brabant: Snel - Schoon - Sociaal. Over de dagelijkse uitvoering van het openbaar vervoer zijn door de provincie vastgelegd in de concessie met vervoerder Veolia, die loopt tot 2013. Jaarlijks worden de plannen voor wijziging van het openbaar vervoer vastgelegd in een exploitatieplan.
De huidige openbaarvervoerlijnen zijn getraceerd over de Dongenseweg. Zolang de lijnvoering over de Dongenseweg zal blijven gaan, kan niet worden gesproken van een goede bereikbaarheid van het plangebied met het openbaar vervoer. Wel is het zo dat het stelsel va verbindingen voor langzaam verkeer in het plan zorgen voor een veilig en zo direct mogelijk natransport.
Het onderhavige bestemmingsplan staat een gunstige lijnvoering via de Athenastraat, Asteriastraat, Letostraat en Theseusstraat niet in de weg. De gemeente zal los van dit bestemmingsplan een actief stimuleringsbeleid voeren.
Tilburg vindt fietsen belangrijk, want fietsen is goedkoop, snel en gezond. De stad geeft om haar luchtkwaliteit en mogelijkheden voor mobiliteit van haar inwoners. De gemeente ondersteunt dit met het fietsplan 2005 - 2015. Hierin staat omschreven hoe Tilburg steeds betere voorzieningen ontwikkelt om comfort en veiligheid voor fietsers te vergroten. Dit moet leiden tot een breder en intensiever fietsgebruik in de stad.
Op 10 april 2006 heeft de Tilburgse gemeenteraad het fietsplan ´Tilburg Fietst, Fietsplan Tilburg 2005 - 2015´ vastgesteld. De doelstelling van het fietsplan is om het fietsgebruik (nu 34% op verplaatsingen tot 7,5 km) de komende 4 jaar met 1% per jaar te laten groeien. De gemeente wil dit bereiken door onder meer in te zetten op:
Daarnaast is er in de intensivering van het fietsplan (vastgesteld op 10 oktober 2006) besloten dat de kwaliteit op alle fietsroutes verder verbeterd moet worden, het Sternet in 2015 voltooid moet zijn en er meer maatregelen voor de specifieke doelgroepen moeten worden genomen.
Tot slot is hierin ook besloten in te zetten op een uitgebreide communicatie. In het fietsplan is een uitgebreid uitvoeringsprogramma opgenomen. Het belangrijkste onderscheid dat gemaakt kan worden, is als volgt:
Infrastructureel: Het sternet wordt voor 2015 voltooid, ook kleinere fietspaden worden in asfalt aangelegd, het Sternet krijgt een sterk verbeterde verlichting, er wordt op grootschalige wijze onderhoud aan het sternet en de kleinere fietspaden uitgevoerd.
Beheer en onderhoud: Niet alleen wil de gemeente op alle Sternetroutes en fietspaden onderhoud plegen, ook wil de gemeente een grote kwaliteitsslag uitvoeren tijdens dit onderhoud.
Stallingsvoorzieningen: Er wordt een separaat stallingenplan opgesteld waarin voor alle knelpunten naar een oplossing wordt gezocht en waaraan een uitvoeringsprogramma komt te hangen.
Doelgroepenbenadering: Per doelgroep wordt bekeken welke middelen worden ingezet en wordt een uitgebreide campagne opgezet.
Communicatie: De centrale doelstelling van de communicatie is (meer) mensen vaker op de fiets krijgen en de bestaande fietsers behouden. Hier worden dan ook specifieke acties op ingezet die ook samenhangen met de uitvoeringsmaatregelen.
De huidige landbouwwegen Groenvenseweg, Rouwveldenseweg en Voldijk in hetplangebied Vossenberg West II zullen gaan functioneren als exclusieve langzaam verkeersroutes. Ten zuiden van de Burgemeester Letschertweg zal een nieuw voetpad worden aangelegd (vanaf de Voldijk in oostelijke richting). In het profiel van de industriewegen zal zo weinig mogelijk langzaam verkeer worden ondergebracht. Daar waar nodig zal het langzaam verkeer via suggestiestroken over de industriewegen worden geleid. Er is ruimte gereserveerd voor een directe verbinding met de woonwijk Reeshof door middel van een brug over het kanaal ter hoogte van de Voldijk.
In noordelijke richting zal de Voldijk door middel van een tunnel onder de Burgemeester Letschertweg door worden gevoerd voor langzaam verkeer van en naar de gemeente Dongen. Op termijn zal zo een directe verbinding van de Reeshof via het bedrijventerein Vossenberg West II met de gemeente Dongen voor langzaam verkeer tot stand komen.