Plan: | Elzenlaan, Rozenburg |
---|---|
Status: | vastgesteld |
Plantype: | bestemmingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0599.BP2042Elzenlaan-oh01 |
Algemeen
Het deelgemeentelijk beleid geeft de belangen weer van een specifieke deelgemeente. Deelgemeenten hebben een adviesrol bij het tot stand komen van Rotterdamse gebiedsbestemmingsplannen en projectbestemmingsplannen, zodat zij hun beleidsdoelen ook kunnen realiseren. Gebiedsbestemmingsplannen worden door de Raad van Rotterdam vastgesteld. De deelraad van een deelgemeente is bevoegd om wijzigingsplannen vast te stellen.
De structuurvisie heeft een ‘zelfbindende werking’ voor het bestuursorgaan dat deze heeft vastgesteld. Burgers en de andere overheden zijn niet aan de structuurvisie gebonden. Er gaat wel een politiek-bestuurlijke werking uit van een structuurvisie doordat de gemeenteraad zich bij de vaststelling van een bestemmingsplan of het nemen van een projectbesluit acht te houden aan wat eerder in een structuurvisie is opgenomen. Als zich een ontwikkeling aandient die afwijkt van de gewenste ruimtelijke ontwikkeling, zoals neergelegd in de structuurvisie, leidt dit in beginsel tot bijstelling van het projectplan. Als een bepaalde ontwikkeling niet strijdig is met een structuurvisie, maar daarin ook niet is voorzien, zou kunnen worden volstaan met een motivering waarom de ontwikkeling wenselijk geacht wordt. Deze structuurvisie is gekoppeld aan een uitvoeringsprogramma op gemeentelijk niveau. Het is dus geen vrijblijvend visiedocument, maar stuurt de ruimtelijke keuzes en inzet van instrumenten op gemeentelijk niveau ofwel de structuurvisie vormt een onderlegger voor het maken van bestemmingsplannen.
De structuurvisie dateert uit 2009 en is door de toen nog zelfstandige gemeente Rozenburg opgesteld. Een ruimtelijke visualisatie van de visie voor 2030 is weergegeven in onderstaande figuur 2.1. Daarbij worden in het document 5 hoofdopgaven benoemd, te weten:
De eerste twee opgaven hebben daarbij de hoogste prioriteit gekregen. Voor wat betreft de passende woningvoorraad gaat de visie in het bijzonder in op de vergrijzing die in de eerste plaats in heel Nederland aan de orde is en waar Rozenburg gezien haar bevolkingsopbouw nog meer mee te maken krijgt. In de visie wordt grootschalige herontwikkeling van de bestaande woningvoorraad als niet-realistisch aangemerkt. Het inspelen op de vergrijzing en de bijbehorende woonwensen door middel van kleinschalige nieuwbouwprojecten wordt als realistischer mogelijkheid aangemerkt. De planlocatie wordt daarbij bewust als mogelijke ontwikkellocatie aangemerkt.
![]() |
![]() |
Figuur 2.1 Uitsnede Structuurvisie Rozenburg 2010-2030
Het coalitieprogramma van de coalitiepartijen IPR, VVD en PvdA kent een specifieke passage over de vergrijzingstrend. Enerzijds wil de gemeente inspelen op vitaliteit van ouderen. Daarnaast zal door middel van RO-beleid ingespeeld moeten worden op voorzieningen en huisvesting.
Specifieke vormen van wonen als seniorenwoningen en levensloopbestendige verdienen daarbij bijzondere aandacht. Ook de locatie van dergelijke woningen zal aandacht moeten krijgen om ze op die manier op loopafstand van winkels en voorzieningen te realiseren.
Met het bevorderen van de vitaliteit en het voorzien in specifieke woonvormen op strategische locaties, wordt nagestreefd om ouderen zo lang mogelijk deel te laten uitmaken van het maatschappelijke verkeer.