Plan: | Den Weeligenberg |
---|---|
Status: | vastgesteld |
Plantype: | bestemmingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0534.bpdenweeligenberg-VA01 |
Zorginstelling Den Weeligenberg bestaat uit een aantal gebouwen: het hoofdgebouw Den Weeligenberg, De Tol, Horstendael en Triangel (zie afbeeldingen 1 en 2). De bestaande vorm van het hoofdgebouw en De Tol zijn ontstaan na een ingrijpende renovatie in 2007. Horstendael is in 1992-1994 gebouwd als tijdelijke voorziening voor 25 bewoners.
In 2005 werd De Triangel gebouwd voor 55 bewoners, eveneens als tijdelijke voorziening in afwachting van de gereedkoming van nieuwe zorglocaties. De nieuwbouw van deze zorglocaties (Zorgzone Elsbroek / Bloemswaard en Binnenhaven in IJmuiden) heeft echter om verschillende redenen forse vertraging opgelopen. Ook is de alternatieve ontwikkeling in Haarlem in het nieuwe stadion van FC Haarlem gestagneerd. Als gevolg van deze stagnatie in de verschillende nieuwbouw projecten is het anno 2009 helaas nog niet mogelijk om de capaciteit van de Triangel te verplaatsen.
De nieuwbouw bij Bloemswaard zal naar verwachting in 2011 starten en in 2012/2013 gereed zijn. Daarna kan het huidige Bloemswaard worden gesloopt en kan gestart worden met de bouw van de volgende fase van de Woonzorgzone ('gebouw J'): een nieuwe zorglocatie voor de cliënten van Zorgbalans die nu in De Triangel wonen. Deze nieuwbouw zal, zoals het er nu naar uit ziet, in 2013 kunnen aanvangen en in 2014/2015 gereed zijn. Hierna zal de capaciteit van de Triangel zich verplaatsen naar de nieuwbouw aan de Garbialaan/Elsbroekerlaan en kan De "Triangel" worden gesloopt.
Vanwege het feit dat ook Horstendael, destijds eveneens gebouwd als tijdelijke huisvestingsvoorziening, niet meer voldoet aan de eisen van deze tijd, is ook de vervanging van Horstendael betrokken in de plannen om te komen tot een goede oplossing van de ouderenhuisvesting bij Den Weeligenberg. Deze integrale benadering heeft geleid tot een plan waarbij, uiterlijk binnen 5 jaar na onherroepelijk worden van het bestemmingsplan zowel Horstendael als de Triangel zullen worden gesloopt. Ter vervanging van Horstendael zal vervolgens nieuwbouw worden gerealiseerd met circa 40 woon-/zorgplaatsen voor bewoners met een dementie zorgvraag. Daarnaast zal capaciteit worden gecreëerd voor 18 zorgappartementen. Deze ontwikkelingen sluiten aan bij het beleid dat erop is gericht om ouderen zoveel mogelijk zelfstandig te laten wonen en financiële stromen zoveel mogelijk te scheiden in de zorg. Aansluitend bij het beleid van de gemeente om de openheid in het bollengebied zoveel mogelijk te herstellen, is de nieuwbouw Horstendael geprojecteerd op de plaats waar nu de Triangel. Zo kan de logistiek beter worden afgestemd op de hoofdbebouwing van Den Weeligenberg en wordt het terrein richting de bollenvelden vrij van bebouwing.
Horstendael is eind jaren '90 in het vigerende bestemmingsplan (Landelijk Gebied 1997) gelegaliseerd. Om De Triangel na de termijn van de tijdelijke vrijstelling nog enkele jaren te kunnen laten staan en zo te kunnen voorzien in de tijdelijke behoefte aan noodhuisvesting is aanpassing van het bestemmingsplan noodzakelijk. Om een voor alle partijen zo duidelijk mogelijke situatie te creëren is ervoor gekozen zowel de tijdelijke situatie als de beoogde definitieve situatie vast te leggen in een nieuw bestemmingsplan voor Den Weeligenberg.