Plan: | Tabel bestaande activiteiten (Omgevingsplan Binckhorst) |
---|---|
Status: | vastgesteld |
Plantype: | wijzigingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0518.WP0017FTabelAct-50VA |
Bij besluit van 29 november 2018 is het omgevingsplan Binckhorst vastgesteld door de raad. Op 7 maart 2019 is het omgevingsplan in werking getreden en met de uitspraak van de Raad van State d.d. 24 november 2021 grotendeels onherroepelijk geworden. Het omgevingsplan Binckhorst, formeel een bestemmingsplan met verbrede reikwijdte, betreft een pilot die op basis van het Besluit uitvoering Crisis- en herstelwet is opgesteld. Met deze pilot is de organische transformatie van de Binckhorst van een juridisch-planologisch instrument voorzien en experimenteert Den Haag met het gedachtegoed van de Omgevingswet.
In de artikelen in de planregels is bewust onderscheid gemaakt tussen bestaande activiteiten en nieuwe activiteiten. Zo ziet artikel 3 van de planregels op bestaande activiteiten. Om steeds met een integrale afweging in te kunnen spelen op nieuwe ontwikkelingen is ervoor gekozen om de bestaande bedrijven niet specifiek te bestemmen met een bedrijvenbestemming zoals in veel traditionele bestemmingsplannen wel gebeurt. In artikel 3 sub a is daarom de volgende bepaling opgenomen: “bestaande activiteiten zijn toegestaan en kunnen worden voortgezet”. Alle bestaande activiteiten die rechtmatig aanwezig waren ten tijde van de vaststelling van het omgevingsplan zijn opgenomen in een tabel behorend bij de regels (Tabel bestaande activiteiten), waarin is aangegeven welke activiteit in welke omvang en op welke locatie in het plangebied plaatsvond en (in het geval van een bedrijfsactiviteit) welke maximale richtafstanden op het gebied van geluid, geur, stof en gevaar op de activiteit van toepassing zijn.
Aanleiding voor onderhavig besluit betreft de wens om de Tabel bestaande activiteiten opgenomen in bijlage 2 bij de planregels van het omgevingsplan te actualiseren voordat naar verwachting op 1 juli 2023 de omgevingswet in werking treedt. Op grond van de omgevingswet zal het namelijk niet langer mogelijk zijn gebruik te maken van de wijzigingsbevoegdheid. Met deze actualisatie wordt de juridisch planologische situatie in overeenstemming gebracht met de feitelijke situatie. Artikel 18 lid 1 van de planregels bevat een wijzigingsbevoegdheid waarin is opgenomen dat burgemeester en wethouders bevoegd zijn om de Tabel bestaande activiteiten, opgenomen in bijlage 2 bij de regels te wijzigen in die zin dat activiteiten uit deze lijst kunnen worden verwijderd indien de betreffende activiteit feitelijk is beëindigd en/of het betreffende perceel ten minste twee jaar niet in gebruik is voor de in de Tabel bestaande activiteiten opgenomen activiteit.
Sinds de vaststelling van het omgevingsplan in november 2018 is er reeds sprake van een aantal bedrijven waarvan de activiteiten zijn beëindigd. Op deze percelen is danwel sprake van tijdelijke activiteiten danwel is sprake van braakliggend terrein of (tijdelijk) parkeerterrein. De gemeente wil van de wijzigingbevoegdheid gebruik maken voor de omgevingswet in werking treedt om deze activiteiten uit de Tabel bestaande activiteiten te schrappen, zodat nieuwe activiteiten hier geen rekening meer mee hoeven houden in hun planvorming. Hiermee ontstaat meer ruimte voor nieuwe activiteiten.
Concreet gaat het om de volgende locaties: