direct naar inhoud van Toelichting
Plan: Oud Blaricumerweg 34
Status: vastgesteld
Plantype: wijzigingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.0425.BP2013N002013-va01

Toelichting

Hoofdstuk 1 Inleiding

1.1 Aanleiding en planvoornemen

Recent is bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' onherroepelijk geworden. Met dit bestemmingsplan word een woongebouw, bestaande uit 6 appartementen, juridisch-planologisch mogelijk gemaakt. Om te komen tot een betere indeling van het perceel is besloten het beoogde woongebouw in zijn geheel enkele meters in oostelijke richting te verschuiven. Hierdoor neemt tevens de afstand tot de naastgelegen woning (Oud Blaricumerweg 32) toe.

Om deze verplaatsing juridisch-planologisch mogelijk te kunnen maken is in het bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' een wijzigingsbevoegdheid opgenomen.

Met voorliggend wijzigingsplan wordt toepassing gegeven aan de opgenomen wijzigingsbevoegdheid.

1.2 Ligging wijzigingsgebied

In de figuren 1.1 en 1.2 is de ligging van het wijzigingsgebied weergegeven. De locatie is gelegen aan de zuidoostkant van Naarden. Het betreffende perceel ligt aan de noordzijde van de Oud Blaricumerweg tegenover de op afstand liggende boomkwekerij. De snelweg A1 loopt dicht langs de oostzijde van het perceel. Aan de zuid- en westzijde wordt de locatie omsloten door vrijstaande villa's in een groene omgeving. Rondom en op de locatie zijn veel bomen aanwezig.

afbeelding "i_NL.IMRO.0425.BP2013N002013-va01_0001.png"

Figuur 1.1: Globale ligging wijzigingsgebied

afbeelding "i_NL.IMRO.0425.BP2013N002013-va01_0002.png"

Figuur 1.2: Ligging wijzigingsgebied

1.3 Leeswijzer

In hoofdstuk 2 is een beschrijving gegeven van de planwijziging. In hoofdstuk 3 is de gewenste ontwikkeling getoetst aan het relevante beleid. In hoofdstuk 4 is de toetsing van de gewenste ontwikkeling aan de relevante sectorale milieuaspecten beschreven. Hoofdstuk 5 gaat in op de economische en maatschappelijke uitvoerbaarheid. Ten slotte is in hoofdstuk 6 de juridische regeling nader toegelicht.

Hoofdstuk 2 Toetsing aan de wijzigingsregels

Wijzigingsbevoegdheid

Met dit wijzigingsplan wordt de verschuiving van de bestemming 'Wonen' met bijbehorend bouwvlak, enkele meters oostwaarts mogelijk gemaakt. Om deze verschuiving (onder voorwaarden) te faciliteren, is in het bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' een wijzigingsbevoegdheid opgenomen.

Deze wijzigingsbevoegdheid is opgenomen in artikel 8 en luidt als volgt:

Burgemeester en wethouders kunnen het plan wijzigen ten behoeve van het verplaatsen van de bestemmingsgrenzen van de bestemming 'Wonen', onder gelijkblijvende maten van het bestemmingsvlak, in oostelijke richting, aangrenzend en parallel aan de grens van de aanduiding 'parkeerterrein', met inachtneming van de volgende bepalingen:

  • a. de verplaatsing mag enkel binnen de bestemming 'Tuin' worden gerealiseerd;
  • b. daar waar de bestemming 'Wonen' wordt onttrokken dient de bestemming 'Tuin' voor in de plaats te worden gerealiseerd;
  • c. het huidige bouwvlak (inclusief de aanduidingen) binnen het bestemmingsvlak 'Wonen' dient eveneens, en gelijk aan het nieuwe bestemmingsvlak van de bestemming 'Wonen', te worden verplaatst;
  • d. Bij toepassing van deze wijzigingsbevoegdheid dient te worden onderzocht of de wijziging zich verenigt met de bepalingen gesteld in de Wet geluidhinder;
  • e. Artikel 4 en 5 van dit bestemmingsplan zijn van overeenkomstige toepassing op de nieuwe bestemmingsvlakken 'Wonen' en 'Tuin'.

Toetsing aan de wijzigingsregels

De bestemming 'Wonen' wordt onder gelijkblijvende maten van het bestemmingsvlak, aangrenzend en parallel aan de grens van de aanduiding 'parkeerterrein', in oostelijke richting verschoven.

  • a. de verschuiving vindt plaats binnen de bestemming 'Tuin';
  • b. daar waar de bestemming 'Wonen' wordt onttrokken wordt de bestemming 'Tuin' teruggelegd;
  • c. het huidige bouwvlak, inclusief alle aanduidingen, worden gelijk aan het nieuwe bestemmingsvlak 'Wonen' verplaatst;
  • d. ter toetsing aan de Wet geluidhinder is akoestisch onderzoek uitgevoerd. Dit onderzoek is opgenomen in Bijlage 1 en wordt beschreven in paragraaf 4.10;
  • e. door middel van dit wijzigingsplan worden geen wijzigingen op de regels van het bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' voorgesteld. Dit betekent dat de regels uit dit plan onverminderd van toepassing zijn op de bestemmingsvlakken 'Wonen' en 'Tuin'.

Conclusie

Het wijzigingsplan past binnen de in bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' opgenomen wijzigingsregels.

Hoofdstuk 3 Ruimtelijk beleidskader

3.1 Inleiding

Het wijzigingsplan moet worden getoetst aan het nu geldende rijks-, provinciaal en gemeentelijk beleid. Hieronder is het provinciaal, regionaal en gemeentelijk beleid nader beschreven.

3.2 Rijks-, provinciaal en regionaal beleid

Wat betreft de verantwoordelijkheidstoedeling en bevoegdheidsverdeling zijn het Rijk, de provincies en de gemeenten voortaan verantwoordelijk voor hun eigen belangen. Er kan slechts sprake zijn van bemoeienis van Rijk of provincie met de gemeente, indien dat noodzakelijk is vanwege een nationaal respectievelijk provinciaal belang. Zoals uit dit wijzigingsplan blijkt, past de verplaatsing van de woonbestemming, zoals opgenomen in de wijzigingsbevoegdheid (artikel 8 lid 2) van het vastgestelde bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34'. In het kader van dit bestemmingsplan is reeds een beleidsmatige afweging gemaakt. De gebruiksvorm of de bouwregels wijzigen hierbij niet. Het is niet noodzakelijk om in het kader van dit wijzigingsplan een nieuwe beleidsmatige afweging te maken, ook niet omdat in de tussentijd geen nieuw beleid is geformuleerd dat van invloed is op deze afweging. In voorliggend wijzigingsplan wordt derhalve niet concreet ingegaan op het ruimtelijk-planologische rijks-, provinciaal en regionaal beleid.

3.3 Conclusie

Het plan past binnen het provinciaal/regionaal en gemeentelijk beleid en past binnen de voorwaarden van de in het bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' opgenomen wijzigingsbevoegdheid en regels op basis van overige bestemmingen die ter plaatse vigeren.

Hoofdstuk 4 Sectorale aspecten

4.1 Inleiding

Op grond van de Wet ruimtelijke ordening en op basis van jurisprudentie dient de uitvoerbaarheid van een wijzigingsplan te worden aangetoond en moet worden onderbouwd dat er sprake is van een goede ruimtelijke ordening. In dit hoofdstuk zijn de sectorale aspecten beschreven die voor dit wijzigingsplan relevant zijn. Hierbij kan grotendeels worden aangesloten bij de onderzoeken zoals die zijn uitgevoerd in het kader van bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34'.

4.2 Verkeer en infrastructuur

Met dit wijzigingsplan worden geen extra woningen mogelijk gemaakt. De conclusies zoals opgenomen in bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' ten aanzien van de aspecten autoverkeer, fiets, openbaar vervoer, verkeersgeneratie en parkeren blijven dan ook van toepassing en staat vaststelling van het wijzigingsplan niet in de weg.

4.3 Bodem

In het kader van bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' is reeds bodemonderzoek uitgevoerd. Op basis van dit onderzoek kan worden geconcludeerd dat het aspect bodemkwaliteit de vaststelling van het plan niet in de weg staat. Ten tijde van de omgevingsvergunning aanvraag voor het onderdeel bouwen zal een rapport van een actueel bodemonderzoek moeten worden ingediend, het bestaande bodemrapport is daarvoor niet geschikt.

4.4 Water

Met dit wijzigingsplan worden geen extra oppervlakteverhardingen mogelijk gemaakt. De conclusies zoals opgenomen in bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' ten aanzien van het aspect water blijft dan ook van toepassing en staat vaststelling van het wijzigingsplan niet in de weg.

4.5 Ecologie

Met dit wijzigingsplan worden geen extra ecologische waarden geschaad. Het onderzoek en de conclusies zoals opgenomen in bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' ten aanzien van het aspect ecologie blijft dan ook van toepassing en staat vaststelling van het wijzigingsplan niet in de weg.

4.6 Archeologie en cultuurhistorie

In het kader van bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' is reeds onderzoek uitgevoerd naar de archeologische en cultuurhistorische waarden. Op basis van dit onderzoek kan worden geconcludeerd dat de aspecten archeologie en cultuurhistorie de uitvoering van het plan niet in de weg staan.

4.7 Bedrijven en milieuzonering

Met dit wijzigingsplan worden geen extra of andere functies mogelijk gemaakt. Ook worden de woningen niet dichter bij milieubelastende functies gerealiseerd. Het onderzoek en de conclusies zoals opgenomen in bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' ten aanzien van het aspect bedrijven en milieuzonering blijft dan ook van toepassing en staat vaststelling van het wijzigingsplan niet in de weg.

4.8 Externe veiligheid

Met dit wijzigingsplan worden geen extra of andere functies mogelijk gemaakt. De woning wordt iets dichter richting de A1 gerealiseerd. Over de A1 vindt vervoer gevaarlijke stoffen plaats. De verplaatsing is echter dusdanig beperkt, dat het onderzoek en de conclusies zoals opgenomen in bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' ten aanzien van het aspect externe veiligheid dan ook van toepassing blijven. Het aspect externe veiligheid staat vaststelling van het wijzigingsplan niet in de weg.

4.9 Planologisch relevante leidingen

In het wijzigingsgebied of de directe omgeving zijn geen planologisch relevante leidingen zoals rioolpersleidingen of waterleidingen gelegen. Er zijn geen hoogspanningslijnen of straalpaden in de omgeving van het plan. Er wordt derhalve geconcludeerd dat het aspect kabels en leidingen geen belemmering oplevert voor de uitvoering van het plan.

4.10 Geluidshinder

De realisatie van deze woonfunctie is op grond van de Wet geluidhinder (Wgh) geluidsgevoelig. Bovendien ligt de locatie binnen de wettelijke geluidszones van de autosnelweg A1 en de Brediusweg/Bollelaan. Akoestisch onderzoek is op grond van de Wgh derhalve verplicht. Op de locatie is momenteel een woonfunctie aanwezig. Onderhavig plan behelst een uitbreiding van deze woonfunctie ten opzichte van de bestaande woning, waarbij de contouren van de bebouwing zullen uitbreiden. Voor de locatie mag uit worden gegaan van vervangende nieuwbouw. In het kader van het bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' is een akoestisch onderzoek uitgevoerd (RBOI, 14 februari 2012). In het bestemmingsplan is een wijzigingsbevoegdheid opgenomen om het bouwvlak te kunnen verschuiven. Van deze wijzigingsbevoegdheid wordt gebruik gemaakt. Omdat de woonfunctie dichterbij de A1 komt te liggen, is een actualisatie van het akoestisch onderzoek noodzakelijk. Bovendien geldt sinds 1 juli 2012 de nieuwe Wet geluidhinder, waardoor het onderzoek conform de nieuwe wet- en regelgeving uitgevoerd moet worden. Met name voor de A1 leidt dit tot wijzigingen, omdat aangesloten moet worden bij de SWUNG-systematiek uit hoofdstuk 11 van de Wet milieubeheer. De brongegevens van de A1 dienen ontleend te worden aan het geluidsregister van Rijkswaterstaat.

In Bijlage 1 is onderzocht of ten gevolge van de gezoneerde geluidsbronnen sprake is van overschrijding van de voorkeursgrenswaarde. Tevens wordt op grond van jurisprudentie en in het kader van een goede ruimtelijke ordening de geluidsbelasting van nabijgelegen 30 km/h-wegen meegenomen in de akoestische beoordeling.

Conclusie

Op basis van dit akoestisch onderzoek kan worden geconcludeerd dat ten gevolge van het verkeer op de A1 en de Brediusweg/Bollelaan is sprake van overschrijding van de voorkeursgrenswaarde. (Verdere) maatregelen ter reductie van de geluidsbelasting zijn niet mogelijk of doelmatig of stuiten op overwegende bezwaren van stedenbouwkundige, verkeerskundige, vervoerskundige, landschappelijke en/of financiële aard. De gecumuleerde geluidsbelasting staat het verlenen van hogere grenswaarden niet in de weg.

Er dient dan ook een besluit hogere waarde te worden vastgesteld door het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Naarden. In het kader van het bestemmingsplan Oud Blaricumerweg 34 zijn reeds hogere waarden vastgesteld. Alleen op de 1e bouwlaag (waarneemhoogte 4,5 m) en de 2e bouwlaag (waarneemhoogte 7,5 m) ligt de geluidsbelasting hoger dan de eerder vastgestelde hogere waarde ten gevolge van de A1. Op de overige waarneemhoogten worden de eerder vastgestelde hogere waarden ten gevolge van de A1 en de Brediusweg/Bollelaan niet overschreden. Aanvullend is voor de in tabel 4.1 genoemde woningen een besluit hogere waarde noodzakelijk.

Tabel 4.1 Ontheffingswaarden

Waarneemhoogte   Aantal woningen   Geluidbelasting   Geluidsbron  
4,5 m   2   56 dB   Rijksweg A1  
7,5 m   2   59 dB   Rijksweg A1  
Totaal   4      

De verleende hogere waarden zullen in het kadaster worden vastgelegd.

4.11 Luchtkwaliteit

Met dit wijzigingsplan worden geen extra of andere functies mogelijk gemaakt. De verschuiving van het bouwvlak is dusdanig beperkt, dat het onderzoek en de conclusies zoals opgenomen in bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' ten aanzien van het aspect luchtkwaliteit dan ook van toepassing blijven. Dit aspect staat vaststelling van het wijzigingsplan niet in de weg.

Hoofdstuk 5 Uitvoerbaarheid

5.1 Economische uitvoerbaarheid

Voorliggend wijzigingsplan betreft een particulier initiatief waarbij de kosten voor de ontwikkeling direct voor de ontwikkelende partij zijn. Voor zover door de gemeente kosten worden gemaakt, zijn deze afgedekt op basis van een anterieure overeenkomst die tussen de gemeente en de initiatiefnemer gesloten is. Om die reden is het opstellen van een exploitatieplan niet noodzakelijk.

5.2 Maatschappelijke uitvoerbaarheid

Het wijzigingsplan heeft, zoals wettelijk voorgeschreven, voor een periode van 6 weken ter inzage gelegen. In deze periode hebben belanghebbenden de mogelijkheid gekregen om een zienswijze tegen het wijzigingsplan in te dienen. In deze periode zijn geen zienswijzen ingediend.

Vanwege de kleinschaligheid van de ontwikkeling en de geringe maatschappelijke gevoeligheid van de beoogde ontwikkeling is afgezien van een afzonderlijke inspraakprocedure. Vanwege de beperkte ontwikkeling en het feit dat er maar beperkte overlegreacties binnen zijn gekomen, wordt het wijzigingsplan in het kader van het vooroverleg gelijktijdig met de tervisielegging aan de overlegpartners toegestuurd.

Hoofdstuk 6 Juridische planbeschrijving

Het wijzigingsplan bestaat uit deze toelichting, een wijzigingskaart (NL.IMRO.0425.BP2013N002013-va01) en een bijbehorende regeling.

Zodra dit wijzigingsplan wordt vastgesteld, maakt het integraal deel uit van het bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34'. Door middel van dit wijzigingsplan worden geen wijzigingen op de regels van het bestemmingsplan 'Oud Blaricumerweg 34' voorgesteld. Dit betekent dat de regels uit dit plan onverminderd van toepassing zijn.