direct naar inhoud van Toelichting
Plan: Kamp van Zeist
Status: vastgesteld
Plantype: beheersverordening
IMRO-idn: NL.IMRO.0355.BVKampvanZeist-VS01

Toelichting

Hoofdstuk 1 Inleiding

1.1 Aanleiding

Op basis van de Wet ruimtelijke ordening (Wro) moeten gemeenten over actuele bestemmingsplannen, dat wil zeggen niet ouder dan 10 jaar, beschikken. Tevens dienen ruimtelijke plannen opgesteld te zijn conform de wettelijke standaarden en digitaal raadpleegbaar te zijn. Om te blijven voldoen aan de actualiseringsplicht uit de Wro is de voorliggende beheersverordening voor Kamp van Zeist opgesteld.

1.2 Waarom een beheersverordening ?

Om een actueel planologisch kader te behouden is een beheersverordening een snellere oplossing dan een bestemmingsplan omdat deze op een kortere termijn in werking kan treden. Daarnaast gaat het in een beheersverordening uitsluitend om de bestaande situatie. Daarbij betreft het niet alleen de ‘waarneembaar’ bestaande situatie (dat wil zeggen dat wat feitelijk aanwezig is of nog kan worden gebouwd op basis van een vergunning), maar ook de planologisch bestaande situatie. Uiteraard zijn bestaande illegale situaties niet opgenomen in de beheersverordening. In de regels bij deze beheersverordening is namelijk het belangrijke begrip 'bestaand' opgenomen. Illegale situaties worden niet als bestaand gezien.

1.3 Waaruit bestaat deze beheersverordening ?

Kort gezegd bestaat een beheersverordening uit een verbeelding van het verordeningsgebied en regels. Meer concreet gaat het om:

  • een zogenaamd object dat bestaat uit het gebied waarop de verordening betrekking heeft (het verordeningsgebied);
  • één of meer objecten binnen het gebied (besluit(sub)vlakken);
  • regels die gekoppeld zijn aan het besluitgebied en/of de objecten binnen het besluitgebied en die gericht zijn op het beheer van het gebied;
  • regels die gaan over gebruiken, bouwen, aanleggen en slopen, afwijken met een omgevingsvergunning en overgangsrecht.

De beheersverordening gaat vergezeld van een toelichting. Deze motiveert in ieder geval de keuze voor het instrument (zie hierboven), welke aspecten zijn uitgezocht, etc. De toelichting bevat ook een uitleg van de regeling.

1.4 Wat regelt deze beheersverordening ?

Het belangrijkste uitgangspunt voor deze beheersverordening is dat deze de bestaande legale situatie (inclusief overige, voorheen toegelaten functies) vastlegt. Een beheersverordening mag in principe geen 'ruimtelijke ontwikkelingen' bevatten.

De beheersverordening legt de situatie van bebouwing en gebruik vast door middel van een algemene regeling voor het hele verordeningsgebied, waardoor een eenvoudige regeling mogelijk is. Voor zover nodig is een nadere specificatie en/of detaillering aangebracht door middel van besluit(sub)vlakken op de kaart of specifieke bepalingen in de regels. In de volgende paragraaf worden hiervan voorbeelden gegeven.

1.5 Hoe werkt de beheersverordening ?

De beheersverordening moet digitaal worden gemaakt volgens de Praktijkrichtlijn Gebiedsgerichte Besluiten. De verordening wordt door de gebruiker daarom via een digitaal platform (meestal de website www.ruimtelijkeplannen.nl) benaderd. Digitaal gezien zijn er verschillende vlakken zichtbaar, namelijk het besluitgebied, de besluitvlakken en eventueel de besluitsubvlakken. Hierna volgt een korte omschrijving van wat deze vlakken regelen:

  • Besluitgebied. Het besluitgebied is het gebied waarvoor de beheersverordening van toepassing is. De regelingen die niet specifiek gekoppeld zijn aan een besluitvlak of een besluitsubvlak, zijn van toepassing op het hele besluitgebied. De regels zijn gericht op het behouden van de bestaande situatie. Het besluitgebied betreft in deze verordening het gebied dat is weergegeven in paragraaf 1.6.
  • Besluitvlak. Op het hele besluitgebied, of een bepaald deel daarvan, kan een besluitvlak zijn gelegd. In deze verordening is 1 besluitvlak opgenomen om de geldende en over te nemen planologische regeling te specificeren.
  • Besluitsubvlak. Dit is bedoeld om binnen een bepaald deel van het besluitvlak aanvullende regelingen te geven. In deze beheersverordening is hiervan geen gebruik gemaakt.

1.6 Ligging verordeningsgebied

Het Kamp van Zeist is in twee gemeenten gelegen. Het verordeningsgebied betreft het gedeelte op het grondgebied van de gemeente Zeist. Het noordelijke gedeelte ligt in de gemeente Soest.

Het verordeningsgebied ligt in het oosten van de gemeente Zeist ten zuiden van snelweg A28. De noordzijde van het plangebied wordt gevormd door de Richelleweg en de Kampdwarsweg. De overige

begrenzingen worden gevormd door onverharde boswegen.

In figuur 1.1 is de begrenzing van het verordeningsgebied opgenomen.

afbeelding "i_NL.IMRO.0355.BVKampvanZeist-VS01_0001.jpg"

Figuur 1.1 Ligging verordeningsgebied (bron: google maps)

1.7 Geldend bestemmingsplan

In het verordeningsgebied geldt het bestemmingsplan 'Kamp van Zeist 2006'. Dit bestemmingsplan 'Kamp van Zeist 2006' is vastgesteld op 13 februari 2007 en vervalt bij inwerkingtreding van deze beheersverordening, zoals in de Wro is bepaald. Het huidige bestemmingsplan gaat hoofdzakelijk uit van een uiteindelijke invulling met natuur. Tevens is het bestaande detentiecentrum bestemd.

De plankaart en voorschriften van het bestemmingsplan 'Kamp van Zeist 2006' zijn als bijlage bij deze beheersverordening opgenomen en worden via de regels van toepassing verklaard op het gebied. Inhoudelijk blijft het plan dus van toepassing.

1.8 Wijzigingen ten opzichte van het geldende bestemmingsplan

De bouw- en gebruikswijzigingen die passen binnen het vigerende bestemmingsplan worden met deze beheersverordening voortgezet. In afwijking van het vigerende bestemmingsplan is een tijdelijke omgevingsvergunning verleend voor het gebruik van het voormalige Militair Luchtvaartmuseum als opvanglocatie voor asielzoekers. Deze tijdelijke omgevingsvergunning maakt deel uit van deze beheersverordening door het begrip 'bestaand' in de regels.

1.9 Leeswijzer

Deze toelichting bevat de volgende hoofdstukken. Na deze inleiding (hoofdstuk 1) wordt ingegaan op de volgende onderwerpen:

  • een beschrijving van de huidige situatie (hoofdstuk 2);
  • het Rijksbeleid, provinciale en gemeentelijke beleid als kader voor deze beheersverordening (hoofdstuk 3);
  • de randvoorwaarden vanuit de milieu- en omgevingsaspecten (hoofdstuk 4);
  • de juridische toelichting (hoofdstuk 5);
  • een beschrijving van de procedure (hoofdstuk 6).

Hoofdstuk 2 Huidige situatie beheersgebied

Het Kamp van Zeist is oorspronkelijk een militair terrein gelegen ten zuiden van de de A28 ter hoogte van Soesterberg. Het zuidelijke gedeelte van het kamp ligt in de gemeente Zeist, het noordelijke gedeelte in de gemeente Soest.

Gedurende de gebruiksgeschiedenis is het terrein steeds opnieuw aangepast aan de wensen en eisen van de gebruikers. Uit verschillende gebruiksperioden zijn dan ook elementen terug te vinden, waaronder ook de vroegste geschiedenis. In de onbebouwde gedeelten zijn nog relicten aanwezig van de aarden omwalling van het vroegste kampement.

Het noordelijke gedeelte van het Kamp van Zeist wordt gebruikt als Detentiecentrum Zeist van het Ministerie van Veiligheid en Justitie. In Detentiecentrum Zeist verblijven vreemdelingen die het land moeten verlaten en beschikbaar worden gehouden voor uitzetting. De volwassen (mannelijke) vreemdelingen verblijven in één van de 264 kamers, welke verdeeld zijn over 6 afdelingen.

De gezinnen met kinderen en alleenstaande minderjarige vreemdelingen verblijven op de speciale gesloten gezinsvoorziening (GGV) en is een afdeling van Detentiecentrum Zeist.

Het zuidelijke gedeelte van het terrein is tijdelijk in gebruik als opvanglocatie voor asielzoekers. Het gaat om de gebouwen A t/m G van het voormalige Militair Luchtvaartmuseum. De vergunning heeft een looptijd tot 1 maart 2019. De gebouwen mogen in totaal door maximaal 355 bewoners/vluchtelingen in gebruik worden genomen. In het kader van het programma 'Hart van de Heuvelrug' heeft het perceel bij de vaststelling van het voormalige Militair Luchtvaartmuseum de bestemming 'Bos en natuur' gekregen. Hierdoor is de bestemming van 'rood' naar 'groen' gegaan. Dit vloeit voort uit de afspraken in het kader van Hart van de Heuvelrug. Het is de bedoeling dat deze omzetting is gerealiseerd voor 2025. De start staat gepland voor maart 2019. Hierdoor kunnen de gebouwen tijdelijk blijven staan.

De bestaande gebouwen op het Kamp van Zeist liggen verspreid op het terrein. Rondom deze gebouwen is vaak een tuinachtige inrichting aanwezig, die soms ook enigszins is verwilderd. Er zijn grote verharde oppervlakten in de vorm van bijvoorbeeld parkeervoorzieningen aanwezig.

Op verschillende plaatsen op het Kamp van Zeist komen grote bospercelen voor van verschillende ouderdom. Op het terrein komen vooral gemengd bos en naaldbos voor. Ook zijn her en der verscholen in het bos (munitie)bunkers aanwezig en kleine ophogingen voor militaire oefeningen. Op een aantal plaatsen op het terrein staan monumentale bomen en boomgroepen. Hierdoor sluit het karakter voor het grootste deel van het Kamp van Zeist goed aan op de bosachtige omgeving van de Utrechtse Heuvelrug.

Hoofdstuk 3 Beleid

3.1 Inleiding

Op verschillende niveaus gelden beleidsnota's die betrekking hebben op het verordeningsgebied.

3.2 Rijks- en provinciaal beleid

Op verschillende niveaus gelden beleidsnota's die betrekking hebben op het beheersgebied. Op rijks- en provinciaal niveau zijn dit onder andere de 'Structuurvisie Infrastructuur en Ruimte' en de 'Provinciale Ruimtelijke Structuurvisie 2013-2028', die verder zijn uitgewerkt in respectievelijk het 'Besluit algemene regels ruimtelijke ordening' en de 'Provinciale Ruimtelijke Verordening 2013'. Deze beleidsnota's geven geen specifieke uitgangspunten voor het beheersgebied, aangezien de bestaande situatie wordt vastgelegd en er geen sprake is van nieuwe, ruimtelijk relevante ontwikkelingen. Wel maakt het beheersgebied (gedeeltelijk) deel uit van de ecologische hoofdstructuur. Aangezien geen ontwikkelingen zijn voorzien, zijn effecten op de ecologische hoofdstructuur uitgesloten. In algemene zin wordt gestreefd naar een voortzetting en verbetering van het bestaande kwaliteitsniveau. Dit geldt dan ook voor het beheersgebied.

3.3 Gemeentelijk beleid

Op gemeentelijk niveau zijn de volgende beleidsdocumenten relevant voor de beheersverordening:

'Zeist schrijf je met een Q'- gemeentelijke structuurvisie   Doel van het structuurplan voor de gehele gemeente is het opstellen van een strategische ruimtelijke visie.
De visie geeft aan waar en welke ruimtelijke ontwikkelingen in de komende tien jaar mogelijk zijn. De visie is ontwikkeld met en gebaseerd op ideeën uit de Zeister samenleving. De visie bouwt voort op het eerder ontwikkelde Ontwikkelingsperspectief 2030.
De beheersverordening ziet toe op het vastleggen van de bestaande situatie en maakt geen ontwikkelingen mogelijk. In die zin is het structuurplan niet relevant. Wel voorziet de beheersverordening in het behoud van de bestaande kernwaarden.  
Welstandsnota 2010   De welstandsnota biedt het kader voor de toetsing van bouwaanvragen aan redelijke eisen van welstand. Bouwaanvragen die passen binnen de regels van deze verordening dienen tevens te worden getoetst aan de welstandsnota.  

Hoofdstuk 4 Omgevingsaspecten

4.1 Inleiding

In dit hoofdstuk wordt beschreven hoe rekening is gehouden met de in en rond het verordeningsgebied voorkomende relevante omgevingsaspecten. Omdat deze beheersverordening enkel de bestaande planologische situatie voortzet, is de onderzoeksopgave van beperkte omvang. Om die reden is de afweging per aspect beknopt weergegeven.

4.2 Archeologie en cultuurhistorie

Archeologie

Op grond van de Monumentenwet 1988 (artikel 38a) moet bij de vaststelling van een beheersverordening rekening worden met de archeologische waarden. De gemeente Zeist heeft voor haar grondgebied archeologisch beleid vastgesteld. Op een archeologische beleidsadvieskaart is voor de gemeentelijke gronden inzichtelijk gemaakt wat de archeologische verwachting is. Voor het plangebied gelden verschillende archeologische verwachtingswaarden.

De gemeente heeft op van 7 september 2010 de Erfgoedverordening 2010 vastgesteld. In deze verordening wordt onder andere rekening gehouden met de archeologische waarden. De Efgoedverordening blijft ook onder de beheersverordening ongewijzigd van kracht waardoor archeologische waarden ook in de toekomst beschermd zijn. Archeologie levert in het kader van deze beheersverordening derhalve geen belemmeringen op.

Cultuurhistorie

In het verordeningsgebied zijn overblijfselen aanwezig van het Kampement uit het begin van de negentiende eeuw (Franse Tijd). Het huidige gebied Kamp van Zeist is een klein deel van het gelijknamige legerkamp, dat zich met een rij van 24 waterputten in een smalle, langgerekte zone in noordoostelijke richting uitstrekte. Na stichting van het Koninkrijk der Nederlanden werd als oefening van het nieuwe leger in 1818 een groot legerkamp aangelegd. In 1861 kreeg Kamp van Zeist een definitieve begrenzing met hardstenen grenspalen waarvan er nog enkele aanwezig zijn. Tot 1914 kwam een permanent basiskamp voor het Korps Genietroepen tot ontwikkeling. Rond 1880 wordt het gehele kamp omgeven door een aarden borstwering met doorgangen, schansen en een compleet bastion, alle ongetwijfeld resultaat van genieoefeningen in het maken van veldversterkingen. Enkele resten daarvan zijn nog aanwezig.

afbeelding "i_NL.IMRO.0355.BVKampvanZeist-VS01_0002.jpg"

Figuur 4.1 Historische kaart rond de eeuwwisseling 19e en 20e eeuw (bron: topotijdreis.nl)

Tussen 1914-1918 wordt het een interneringskamp voor vele duizenden Belgen (en Fransen). Vanaf 1937 gaat de Luchtvaartafdeling het kamp gebruiken en - na een Duits intermezzo - strijken vanaf 1954 de Amerikanen neer in het Kamp van Zeist, die er behalve schuilbunkers een eigen supermarkt bouwen. In 1980 wordt het Militair Luchtvaart Museum in een van de jaren vijftig hallen gevestigd. Naast enkele grensstenen uit 1861 en resten van aarden wallen uit 1880 zijn van cultuurhistorische waarde de Wilhelminaboom met geniehek uit 1898, een portierswoning uit 1939 en enkele bunkers uit de Koude Oorlogsperiode.

Om de overblijfselen in de vorm van onderdelen van de voormalige omwalling en mogelijke bodemvondsten te behouden is in het bestemmingsplan 'Kamp van Zeist 2006' een beschermingsregime voor het behoud van de cultuurhistorische waarden opgenomen. Deze regeling is onverkort van toepassing in deze beheersverordening.

4.3 Bodem

Wet bodembescherming

De Wet bodembescherming (Wbb) voorziet in maatregelen indien sprake is van ernstige bodemverontreiniging. Het doel van de Wbb is in de eerste plaats het beschermen van de (land- of water)bodem zodat deze kan worden benut door mens, dier en plant, nu en in de toekomst.

Via de Wbb heeft de Rijksoverheid de mogelijkheid algemene regels te stellen voor de uitvoering van werken, het transport van stoffen en het toevoegen van stoffen aan de bodem.

Ontwikkelingen kunnen pas plaatsvinden als de bodem, waarop deze ontwikkelingen gaan plaatsvinden, geschikt is of geschikt is gemaakt voor het beoogde doel. Bij nieuwbouwactiviteiten dient de bodemkwaliteit door middel van onderzoek in beeld te zijn gebracht. In het algemeen geldt dat nieuwe bestemmingen bij voorkeur op een schone bodem dienen te worden gerealiseerd.

Besluit bodemkwaliteit

Het doel van het Besluit bodemkwaliteit (2008) is de bodem beter te beschermen en meer ruimte te bieden voor nieuwe bouwprojecten. Ook geeft het besluit gemeenten en provincies meer verantwoordelijkheid om de bodem te beheren. Het Bouwstoffenbesluit (Bsb) is opgenomen in het Besluit bodemkwaliteit.

Onderzoek

Nu de beheersverordening alleen ziet op het beheer van het gebied en er geen sprake is van nieuwe ontwikkelingen, is het niet nodig om met betrekking tot het aspect 'Bodemkwaliteit' onderzoek te doen.

4.4 Ecologie

Het verordeningsgebied is getoetst aan de Natuurbeschermingswet en de Flora- en faunawet. Hierbij wordt onderscheid gemaakt in gebiedsbescherming en soortenbescherming.

Gebiedsbescherming

Ten aanzien van gebiedsbescherming zijn in het kader van de Europese richtlijnen in Nederland speciale beschermingszones aangewezen die een hoge wettelijke bescherming kennen. Hiervoor zijn Natura 2000-gebieden en gebieden die deel uitmaken van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) aangewezen.

Het verordeningsgebied ligt niet in Natura-2000 gebied. Het dichtstbijzijnde Natura-2000 gebied betreft de Oostelijke Vechtplassen, gelegen op circa 12 km ten noordwesten van Kamp van Zeist. Het verordeningsgebied licht wel grotendeels in EHS-gebied (figuur 4.1). Dit sluit aan bij de doelstelling om (uiterlijk 2025) het verordeningsgebied om te vormen tot natuur. Daarnaast worden er geen ontwikkelingen mogelijk gemaakt. De ligging binnen EHS-gebied vormt dan ook geen knelpunt.

afbeelding "i_NL.IMRO.0355.BVKampvanZeist-VS01_0003.png"

Figuur 4.1: Ligging verordeningsgebied (rode cirkel) ten opzichte van EHS-gebied. (Bron: Geo-loket, provincie Utrecht)

Soortenbescherming

Op grond van de Flora- en faunawet gelden algemene verboden tot het verwijderen van beschermde plantensoorten van hun groeiplaats, het beschadigen, vernielen, wegnemen of verstoren van voortplantings- of vaste rustplaatsen of verblijfplaatsen van beschermde diersoorten of het opzettelijk verontrusten van een beschermde diersoort. Bij nieuwe ontwikkelingen dient hiermee rekening te worden gehouden.


Voor het verordeningsgebied kan worden gesteld dat het om een bestaande situatie gaat waarin geen nieuwe (grootschalige) ontwikkelingen worden toegestaan. Daarnaast is het doel om het gebied om te vormen tot natuur. Wat betreft de soortenbescherming, worden daarom geen belemmeringen verwacht.

4.5 Water

Het verordeningsgebied ligt binnen het beheersgebied van Waterschap Vallei & Veluwe, welke verantwoordelijk is voor het waterkwantiteits- en waterkwaliteitsbeheer.

Het verordeningsgebied is niet gelegen binnen de kern- en beschermingszone van een regionale/primaire waterkering. In het gebied zijn twee c-watergangen gelegen. Het waterschapsbelang is voor deze watergangen klein. De watergangen zijn in onderhoud van aangrenzende eigenaren.

Er zijn geen nieuwe ontwikkelingen voorzien. De waterkwantiteit en -kwaliteit blijven zodoende ongewijzigd, evenals de opvang en afvoer.

4.6 Milieuzonering

In het kader van een goede ruimtelijke ordening is het van belang dat bij de aanwezigheid van bedrijven in de omgeving van milieugevoelige functies zoals woningen:

  • ter plaatse van de woningen een goed woon- en leefmilieu kan worden gegarandeerd;
  • rekening wordt gehouden met de bedrijfsvoering en milieuruimte van de betreffende bedrijven.

Deze beheersverordening legt de bestaande situatie vast. De bestaande milieuhygiënische situatie is en blijft gehandhaafd en een planologische verslechtering is niet mogelijk. Vanuit milieuzonering gelden er geen belemmeringen voor de vaststelling van de beheersverordening.

4.7 Geluid

De Wet geluidhinder (Wgh) stelt eisen met betrekking tot de geluidbelasting van geluidsgevoelige gebouwen en terreinen door drie verschillende geluidsbronnen: wegverkeer, spoorwegverkeer en industrie.

Wegverkeer

In de Wgh is bepaald dat elke weg in principe een zone heeft, waar aandacht aan geluidhinder moet worden besteed. Wegen waar deze zone in principe niet geldt, zijn onder andere wegen waarvoor een maximumsnelheid geldt van 30 km/uur. Voor de zoneplichtige wegen (dus met een maximumsnelheid van 50 km/uur of meer) biedt de beheersverordening een regeling dat een geluidsgevoelig gebouw niet dichter naar een zoneplichtige weg kan worden gebouwd.

Het aantal geluidgevoelige objecten binnen de wettelijke geluidzones rond deze wegen mag ook niet toenemen. Omdat er sprake is van een beheersverordening en de rechten uit de vigerende bestemmingsplannen zijn overgenomen, is de nieuwbouw van nieuwe geluidsgevoelige objecten niet aan de orde.

4.8 Luchtkwaliteit

De Wet luchtkwaliteit is onderdeel van de Wet milieubeheer. In de wet zijn normen opgenomen voor de luchtkwaliteit. De luchtkwaliteitseisen vormen onder andere geen belemmering voor ruimtelijke ontwikkeling als er geen sprake is van een feitelijke of dreigende overschrijding van een grenswaarde of als een project, al dan niet per saldo, niet tot een verslechtering van de luchtkwaliteit leidt. In het verordeningsgebied zijn geen nieuwe ontwikkelingen mogelijk die nader luchtkwaliteitsonderzoek vereisen. Luchtkwaliteit is daarmee geen belemmering voor het verordeningsgebied.

4.9 Externe veiligheid

Voor risicovolle bedrijven bevat het Besluit externe veiligheid inrichtingen (Bevi) veiligheidsnormen.

Bij het plannen van (beperkt) kwetsbare objecten, zoals woningen in de omgeving van een risicovolle inrichting, moet op basis van het Bevi rekening worden gehouden met de mogelijke invloed van die inrichting.

Wat betreft het vervoer van gevaarlijke stoffen moet op basis van het Besluit externe veiligheid transportroutes (Bevt) rekening worden gehouden met de regeling Basisnet. In het Basisnet staat beschreven welke risico’s aanvaardbaar zijn bij het vervoer van gevaarlijke stoffen. Ook zijn hoofdroutes benoemd voor het vervoer over weg, water en spoor.

Ingeval van aanwezigheid van hogedrukaardgastransportleidingen is als toetsingskader van belang het Besluit externe veiligheid buisleidingen (Bevb). Dit besluit geeft de eisen en veiligheidsafstanden voor buisleidingen die worden gebruikt voor het transport van gevaarlijke stoffen ten opzichte van kwetsbare objecten.

Volgens de professionele risicokaart (https://nederlandprof.risicokaart.nl) zijn in de directe omgeving van het verordeningsgebied geen risicovolle inrichtingen gelegen. Wel worden over de A28 gevaarlijke stoffen vervoerd (figuur 4.2). Het verordeningsgebied ligt binnen het invloedsgebied. In afwijking van het vigerende bestemmingsplan is een tijdelijke omgevingsvergunning verleend voor het gebruik van het voormalige Militair Luchtvaartmuseum als opvanglocatie voor asielzoekers. Dit asielzoekerscentrum is gelegen op meer dan 200 m van de A28. Omdat het asielzoekerscentrum op meer dan 200 m afstand ligt, hoeven er volgens het Basisnet in principe geen beperkingen te worden gesteld aan het ruimtegebruik ter plaatse van centrum. Tevens is in de tijdelijke omgevingsvergunning reeds rekening gehouden met het aspect externe veiligheid.

afbeelding "i_NL.IMRO.0355.BVKampvanZeist-VS01_0004.png"

Figuur 4.2. Vervoer van gevaarlijke stoffen A28 nabij projectgebied (rode cirkel). Bron: Basisnet

Deze beheersverordening legt de bestaande situatie vast. Voor externe veiligheid zijn er geen belemmeringen voor de vaststelling van de beheersverordening.

4.10 Kabels en leidingen

Kabels en leidingen die naar aard en omvang een ruimtelijk en/of functioneel belang hebben, zijn niet aanwezig in het beheersgebied.

Hoofdstuk 5 Juridische toelichting

5.1 Inleiding

In dit hoofdstuk wordt de keuze voor het instrument beheersverordening uiteengezet en een uitleg gegeven bij de planologische regeling.

5.2 Uitleg van de regeling

De beheersverordening is gebaseerd op de volgende uitgangspunten:

  • beheer van de bestaande legale situatie (gebruik en bouwen);
  • het behoud van de planologische ruimte zoals deze in het geldende plan is opgenomen en de in de tussentijd verleende vrijstellingen/ontheffingen/afwijkingen.

Zowel het behoud van de bestaande situatie als het behoud van de planologische ruimte vormen de onderlegger voor de beheersverordening. Daartoe is de regeling uit het geldende bestemmingsplan in deze verordening overgenomen.

In de regeling is expliciet bepaald dat wanneer de bestaande legale situatie afwijkt van hetgeen op het kaartbeeld en/of in de voorschriften is bepaald, de bestaande legale situatie alsnog is toegestaan.

Met de inwerkingtreding van de Wabo is een aantal termen die gebruikt werden in de voorheen geldende bestemmingsplannen niet meer actueel. In plaats van een aanlegvergunning, wordt nu gesproken over een 'omgevingsvergunning voor het uitvoeren van een werk, geen bouwwerk zijnde, of werkzaamheden' en in plaats van een vrijstelling, is er nu sprake van een 'afwijking'. De inhoud en de bedoeling van de regels wijzigen echter niet, er is sprake van een nieuwe naam van de vergunningen. In deze verordening is aangegeven hoe deze vergunningen nu moeten worden gelezen.

Voor het geldende bestemmingsplan geldt dat de voorschriften en bijbehorende plankaart is opgenomen als bijlage bij deze beheersverordening. In artikel 2 lid a is deze regeling vastgelegd en is het geldende bestemmingsplan van toepassing verklaard. Op de verbeelding is een koppeling gemaakt door middel van een besluitvlak.

De juridisch bindende onderdelen van het bestemmingsplan 'Kamp van Zeist 2006' zijn als PDF opgenomen (het plan is niet digitaal raadpleegbaar). De regeling uit dit plan is onverkort van toepassing en opgenomen in de bijlagen 1 en 2 bij de regels.

Uitgesloten bepalingen

Wijzigingsbevoegdheden en nadere eisen uit geldende plannen kunnen binnen een beheersverordening niet worden overgenomen. Voor wijzigingsbevoegdheden geldt dat deze ontwikkelingen mogelijk maken die afwijken van ofwel de bestaande ruimtelijke structuur ofwel de bestaande functionele structuur. Om die reden stroken deze regelingen niet met het doel van een beheersverordening als instrument. Het opnemen van deze instrumenten kan op grond van artikel 3.6 Wro alleen in een bestemmingsplan en is dus niet mogelijk in een beheersverordening. In het bestemmingsplan 'Kamp van Zeist 2006' zijn geen nadere eisen opgenomen. Wel vervalt artikel 09A (Wijzigen van het plan door Burgemeester en Wethouders) met de inwerkingtreding van deze beheersverordening.

Verder zijn de in de bijlagen opgenomen regelingen met betrekking tot het overgangsrecht, de strafbepaling en de slotbepaling niet meer van toepassing binnen het regiem van de beheersverordening.

Al deze bepalingen zijn dan ook buiten toepassing van de beheersregeling gelaten (artikel 2 sub b).

Overige legale situaties

Situaties die niet voldoen aan de ter plaatse geldende regeling, maar wel legaal tot stand gekomen zijn, blijven eveneens toegestaan. Dit is bepaald in artikel 2 sub c. Het kan daarbij gaan om zowel bouw- als gebruiksmogelijkheden overeenkomstig een eerder doorlopen ruimtelijke procedure. Denk hier bijvoorbeeld aan verleende vergunningen op basis van artikel 19 van de oude Wet op de Ruimtelijke Ordening en meer recentere Wabo-procedures. Deze verleende vergunningen vallen onder het begrip 'bestaand'. Dit geldt dus ook voor de tijdelijke vergunning van het asielzoekerscentrum.

Anti-dubbeltelregel

Deze bepaling is ingevolge artikel 3.2.4 van het Bro vast voorgeschreven en is opgenomen in artikel 3. Doel van deze bepaling is te voorkomen dat er meer wordt gebouwd dan de beheersverordeing beoogt, bijvoorbeeld in het geval dat (onderdelen van) percelen van eigenaar wisselen. De anti-dubbeltelregel voorkomt dat de overgedragen grond nog eens in de beoordeling van de bouwmogelijkheden op het oorspronkelijk deel erf kan worden betrokken.

Parkeren

Als gevolg van het vervallen van de stedenbouwkundige bepalingen (waaronder parkeren) is het noodzakelijk hiervoor een regeling te treffen in bestemmingsplannen en beheersverordeningen. In artikel 4 van deze beheersverordening is daarom een regeling opgenomen die voldoende parkeergelegenheid borgt.

5.3 Werkinstructie

Deze beheersverordening regelt in principe dat de in het laatste bestemmingsplan geldende regelingen van kracht blijven. Bij aanvragen voor omgevingsvergunning betekent dit concreet dat de bijlage bij de verordening het toetsingskader is. In deze bijlage is de regeling van het eerdere bestemmingsplan integraal overgenomen.

Door deze systematiek blijft het toetsingskader voor aanvragen voor omgevingsvergunning in principe gelijk aan het toetsingskader vóór de inwerkingtreding van deze verordening. Wel moet erop worden gelet dat nadere eisen en wijzigingsbevoegdheden die in de bijlage voorkomen, niet kunnen worden toegepast. Dit zijn bevoegdheden die ontwikkelingen mogelijk maken, die niet onder het regime van een beheersverordening mogen vallen en bovendien op grond van de Wro niet hierin kunnen worden opgenomen. Hetzelfde geldt voor het overgangsrecht en de strafbepaling die niet relevant meer zijn, nu er een beheersverordening geldt.

Doordat het laatste bestemmingsplan wordt vervangen door de beheersverordening met dezelfde regeling c.q bestemmingen, verandert er voor de aanvrager c.q. burger in principe niets. Een aanvraag voor omgevingsvergunning wordt getoetst aan de bijlagen in de beheersverordening, dit is het hiervoor geldende bestemmingsplan. De bijlagen (voorschriften en plankaart) die als toetsingskader worden gebruikt, zijn in pdf-formaat beschikbaar.

Hoofdstuk 6 Procedure beheersverordening

De Wet ruimtelijke ordening (Wro) kent geen voorbereidingsprocedure voor de beheersverordening. De beheersverordening wordt door de gemeenteraad vastgesteld. Tegen het vaststellingsbesluit van een beheersverordening kan geen bezwaar of beroep worden aangetekend.

De verordening treedt in werking op de dag na de bekendmaking van het vaststellingsbesluit.