Plan: | Schaarsestraat ongenummerd te Bergharen |
---|---|
Status: | vastgesteld |
Plantype: | bestemmingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0296.BGBSCHAARSESTR-DFBP |
Bij het aspect geur en veehouderij gaat het enerzijds om geurbronnen (stallen van veehouderijen) en anderzijds het mogelijk maken van geurgevoelige objecten (veelal woningen). Het initiatief heeft onder andere betrekking op het realiseren van een geurgevoelig object (bedrijfswoning) behorende bij een fruitteeltbedrijf.
Het uitgangspunt is dat nieuwe geurgevoelige objecten niet binnen de geurcontour van bestaande veehouderijen worden gebouwd. Wanneer geurgevoelige objecten op voldoende afstand van veehouderijen worden gepland en het woon- en leefklimaat als goed kan worden aangemerkt, dan wordt niemand onevenredig in zijn belangen geschaad.
In de directe omgeving van het initiatief, zijnde het buitengebied van Bergharen en Hernen, is een aantal veehouderijen gelegen.
Schaarsestraat 6. Op dit perceel is een melkrundveehouderij aanwezig. Vanwege de omvang van deze veehouderij is het Besluit landbouw milieubeheer niet van toepassing. Desondanks geldt op grond van de Wet geurhinder en veehouderij een minimaal aan te houden afstand van 50 meter tot geurgevoelige objecten. Aan deze afstandseis wordt voldaan.
Stompendijk 4, Neerveld 1, Neerveld 5 en Dorpsstraat 20. Op deze percelen zijn melkrundveehouderijen aanwezig, die onder de werkingssfeer van het Besluit landbouw milieubeheer vallen. Op grond van dit besluit een minimaal aan te houden afstand van 50 meter tot geurgevoelige objecten. Aan deze afstandseis wordt voldaan.
Neerveld 2. Op dit perceel is een melkrundvee- en varkenshouderij aanwezig. Vanwege de omvang van de varkenshouderij (meer dan 50 mestvarkeneenheden) is het Besluit landbouw milieubeheer niet van toepassing. Desondanks geldt op grond van de Wet geurhinder en veehouderij een minimaal aan te houden afstand van 50 meter tot geurgevoelige objecten en een geurbelastingsnorm voor geurgevoelige objecten (8 ouE/m3). Aan de afstandseis wordt voldaan. Uit een indicatieve berekening, waarbij uit is gegaan van de rand van het bouwblok en natuurlijke ventilatie, blijkt ook dat aan de geurbelastingsnorm wordt voldaan.
Brongegevens:
Volgnr. | BronID | X-coord. | Y-coord. | EP Hoogte | Gem.geb. hoogte | EP Diam. | EP Uittr. snelh. | E-Aanvraag |
1 | Neerveld 2 | 173 339 | 427 694 | 1,5 | 6,0 | 0,50 | 0,40 | 2 300 |
Geur gevoelige locaties:
Volgnummer | GGLID | Xcoordinaat | Ycoordinaat | Geurnorm | Geurbelasting |
2 | Ond.locatie punt lo | 173 573 | 428 052 | 8,0 | 0,3 |
3 | Ond.locatie punt lb | 173 574 | 428 138 | 8,0 | 0,3 |
4 | Ond.locatie punt ro | 173 712 | 428 097 | 8,0 | 0,2 |
5 | Ond.locatie punt rb | 173 710 | 428 155 | 8,0 | 0,2 |
Gordenaars 7. Op dit perceel is een varkenshouderij aanwezig. Op grond van de Wet geurhinder en veehouderij geldt geurbelastingsnorm voor geurgevoelige objecten (8 ouE/m3). Uit een indicatieve berekening, waarbij uit is gegaan van de rand van het bouwblok en natuurlijke ventilatie, blijkt dat aan de geurbelastingsnorm wordt voldaan.
Brongegevens:
Volgnr. | BronID | X-coord. | Y-coord. | EP Hoogte | Gem.geb. hoogte | EP Diam. | EP Uittr. snelh. | E-Aanvraag |
1 | Gordenaars 7 | 173 803 | 426 650 | 1,5 | 6,0 | 0,50 | 0,40 | 37 980 |
Geur gevoelige locaties:
Volgnummer | GGLID | Xcoordinaat | Ycoordinaat | Geurnorm | Geurbelasting |
2 | Ond.locatie punt lo | 173 573 | 428 052 | 8,0 | 0,8 |
3 | Ond.locatie punt lb | 173 574 | 428 138 | 8,0 | 0,7 |
4 | Ond.locatie punt ro | 173 712 | 428 097 | 8,0 | 0,8 |
5 | Ond.locatie punt rb | 173 710 | 428 155 | 8,0 | 0,7 |
Bergharensestraat 1. Op dit perceel is een melkrundvee- en varkenshouderij aanwezig. Vanwege de omvang van de varkenshouderij (meer dan 50 mestvarkeneenheden) is het Besluit landbouw milieubeheer niet van toepassing. Desondanks geldt op grond van de Wet geurhinder en veehouderij een minimaal aan te houden afstand van 50 meter tot geurgevoelige objecten en een geurbelastingsnorm voor geurgevoelige objecten (8 ouE/m3). Aan de afstandseis wordt voldaan. Uit een indicatieve berekening, waarbij uit is gegaan van de rand van het bouwblok en natuurlijke ventilatie, blijkt ook dat aan de geurbelastingsnorm wordt voldaan.
Brongegevens:
Volgnr. | BronID | X-coord. | Y-coord. | EP Hoogte | Gem.geb. hoogte | EP Diam. | EP Uittr. snelh. | E-Aanvraag |
1 | Bergharensestraat 1 | 172 624 | 427 842 | 1,5 | 6,0 | 0,50 | 0,40 | 7 281 |
Geur gevoelige locaties:
Volgnummer | GGLID | Xcoordinaat | Ycoordinaat | Geurnorm | Geurbelasting |
2 | Ond.locatie punt lo | 173 573 | 428 052 | 8,0 | 0,3 |
3 | Ond.locatie punt lb | 173 574 | 428 138 | 8,0 | 0,2 |
4 | Ond.locatie punt ro | 173 712 | 428 097 | 8,0 | 0,2 |
5 | Ond.locatie punt rb | 173 710 | 428 155 | 8,0 | 0,2 |
Uit vorenstaande volgt dat geen van de veehouderijen wordt beperkt in de voorzetting van de bestaande activiteiten en dat er ook nog uitbreidingsruimte is.
Het woon- en leefklimaat is gekoppeld aan de mate van geurbelasting op een geurgevoelig object en de daaraan te ontlenen geurhinder. De geurhinder wordt behalve door de geurbelasting per veehouderij (individueel) ook bepaald door de achtergrondbelasting vanwege alle veehouderijen in de omgeving(cumulatie).
In het “Geuronderzoek stallen intensieve veehouderij” (PRA Odournet, 2001) is de relatie tussen geurhinder en geurbelasting vastgesteld. Deze relatie is uitgewerkt in bijlage 6 van de Handreiking Wet geurhinder en veehouderij van Infomil.
In deze bijlage wordt de relatie tussen geurhinder en geurbelasting uitgedrukt in een percentage geurgehinderden. Op basis van het percentage geurgehinderden kan aan de hand van bijlage 7 van genoemde handreiking een uitspraak worden gedaan over de milieukwaliteit (lees: woon – en leefklimaat).
Voor het vaststellen van het woon- en leefklimaat is het van belang welke belasting maatgevend is: de voorgrondbelasting (individueel) of de achtergrondbelasting (cumulatie). Als vuistregel geldt dat de voorgrondbelasting bepalend is voor de geurhinder als deze ten minste de helft bedraagt van de achtergrondbelasting.
Voorgrondbelasting
Uit paragraaf 4.5.1 volgt dat de hoogste voorgrondbelasting op het nieuwe geurgevoelige object 0,8 ouE/m3 bedraagt.
Achtergrondbelasting
In de bijlage is een berekening van de achtergrondbelasting opgenomen. Uit deze bijlage volgt dat de hoogste achtergrondbelasting 1,2 ouE/m3 bedraagt.
Gesteld kan worden dat ter plaatse van het project de geurhinder wordt bepaald door de voorgrondbelasting.
Op basis van bijlage 6 van de Handreiking Wet geurhinder en veehouderij kan aan de hand van de berekende waarde van de voorgrond- en achtergrondbelasting het percentage geurhinder worden vastgesteld. Vervolgens kan er een uitspraak worden gedaan over de milieukwaliteit (lees: woon- en leefklimaat). In onderstaande tabel wordt inzicht gegeven in het percentage geurhinder.
Uit de tabel volgt dat vanwege de voorgrondbelasting het hoogste percentage geurhinder optreedt: 6. Bij dit percentage hoort op basis van bijlage 7 van de Handreiking Wet geurhinder en veehouderij een goede milieukwaliteit.
Conclusie
Ter plaatse van het op te richten geurgevoelig object is een goed woon- en verblijfklimaat gegarandeerd en omliggende veehouderijen worden niet (onevenredig) in hun belangen geschaad.Het uitgevoerde geuronderzoek is als bijlageaan het plan gevoegd.