Plan: | Hees-Heseveld - 21 (Energieweg 15) |
---|---|
Status: | onherroepelijk |
Plantype: | bestemmingsplan |
IMRO-idn: | NL.IMRO.0268.BP48W21-OH01 |
Algemeen
Met betrekking tot externe risico's kunnen worden onderscheiden:
Ad a.
Inrichtingen en activiteiten die gevaar opleveren, bijvoorbeeld inrichtingen vallend onder het Bevi, zijn in de naaste omgeving van het plangebied niet aanwezig.
Ad b.
Met betrekking tot de externe veiligheid voor wat betreft het vervoer van gevaarlijke stoffen over de transportassen binnen de gemeente Nijmegen is vooralsnog voor wat betreft wegen, vaarwegen en buisleidingen het rapport van Arcadis, van 16 januari 2003 "Bouwstenen voor een inhaalslag", maatgevend.
Vervoer van gevaarlijke stoffen
Algemeen
Binnen en nabij het plangebied zijn de volgende potentiële risicobronnen aanwezig met betrekking tot het vervoer/transport van gevaarlijke stoffen:
- vervoer van gevaarlijke stoffen over het water.
- vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg.
- hogedrukaardgasleiding.
De risico's worden daarbij onderscheiden in:
- Het plaatsgebonden Risico (PR):
De kans per jaar dat een persoon, die zich continu en onbeschermd op een bepaalde
plaats bevindt, overlijdt als direct gevolg van een ongeval met gevaarlijke stoffen bij
een risicovolle activiteit”.
- Het Groepsrisico (GR)
De kans per jaar dat een groep personen van een bepaalde grootte (bijvoorbeeld 10,
100 of 1000 personen) tegelijk slachtoffer wordt van een ongeval met gevaarlijke
stoffen
Bij de beide risico's wordt uitgegaan van een norm van 10-6, Bij een PR-contour betekent dit dat in het geval van een calamiteit die eens in de 1.000.000 jaar (10-6) optreedt een persoon die zich binnen deze contour bevindt, overlijdt.
Bij een GR contour berekent men een oriënterende waarde. Deze contour voor de oriënterende waarde, ook wel het invloedsgebied genoemd, geeft aan dat van een groep personen die zich binnen de contour bevindt 1% mogelijk komt te overlijden, de zogenaamde 1% letaliteit.
Binnen de PG risicocontour mogen geen kwetsbare en bij uitzondering beperkt kwetsbare objecten (nieuw) worden gesitueerd.
Bij de oriënterende waarde voor de GR contour kan dit wel, maar moet ingeval de oriënterende waarde van het GR wordt overschreden gemotiveerd worden waarom toch binnen deze contour een plan wordt ontwikkeld.
Vervoer over het water
In de nabijheid van het plangebied ligt het Maas-Waalkanaal, waarover vervoer van gevaarlijke stoffen plaatsvindt.
Plaatsgebonden Risico (PR)
Voor het plaatsgebonden risico (PR) geldt dat zowel voor de huidige situatie als voor de toekomstige situatie de 10-6 risicocontour op de oevers van het kanaal ligt, en dus niet raakt aan het plangebied.
Groepsrisico (GR)
Met betrekking tot het groepsrisico (GR) geldt dat in de huidige situatie de oriënterende waarde GR in het invloedsgebied nergens wordt overschreden. De verwachting is dat dit in de toekomst ook niet gaat gebeuren tengevolge van de in het invloedsgebied te ontwikkelen plannen. Dit zal zeker niet veroorzaakt worden tengevolge van de onderhavige planvorming, waarbij het aantal verblijvenden in het plangebied slechts marginaal zal toenemen.
Vervoer over de weg
In de onmiddellijke nabijheid van het plangebied is met de Energieweg een route gevaarlijke stoffen aanwezig.
Plaatsgebonden Risico (PR)
Met betrekking tot het plaatsgebonden risico (PR) geldt dat de 10-6-risicocontour voor de Energieweg ligt binnen het profiel van de weg. Aangezien het plan buiten het profiel van de weg ligt hoeft daar in de planvorming geen rekening mee te worden gehouden.
Groepsrisico (GR)
Met betrekking tot het groepsrisico (GR) geldt dat in de huidige situatie de oriënterende waarde nergens wordt overschreden.
Met betrekking tot toekomstige ontwikkelingen binnen het plangebied kan het volgende worden opgemerkt:
Uit de bovenaangehaalde rapportage van Arcadis, van 16 januari 2003 "Bouwstenen voor een inhaalslag", blijkt dat het GR voor het deel van de Energieweg dat is aangewezen als route gevaarlijke stoffen ligt onder 0,5 maal de oriënterende waarde en daarmee als relatief laag kan worden aangemerkt Er is binnen het plangebied nog een duidelijke verdichting van het aantal verblijvenden mogelijk zonder dat dit zal leiden tot een overschrijding van de oriënterende waarde van het GR. De onderhavige planvorming maakt dit echter niet mogelijk, zodat een overschrijding van de oriënterende waarde GR niet aan de orde is.
Hogedrukaardgasleiding.
In de omgeving van het plangebied loopt ten westen van de Energieweg een hogedrukaardgasleiding met een diameter van 324 millimeter (12”) en een werkdruk van 40 bar.
Plaatsgebonden Risico (PR)
De contour van het Plaatsgebonden risico (PR) ligt op de leiding zelf, er kunnen dus zowel beperkt kwetsbare als kwetsbare objecten (bijvoorbeeld woningen) gesitueerd worden direct grenzend aan de leiding. Wel dient er een bebouwingsvrije zone van vier meter aan weerszijden van een leiding in acht genomen te worden in verband met mogelijke (herstel - en onderhouds-) werkzaamheden aan de leidingen en dienen alle handelingen die een veilig en bedrijfszeker gastransport in gevaar kunnen brengen achterwege te worden gelaten.
Het plangebied ligt op tenminste 40 meter uit het hart van de leiding, waardoor met het PR geen rekening hoeft te worden gehouden. De dichtstbijzijnde bebouwing
Groepsrisico (GR)
Groepsrisico (GR) wordt beoordeeld binnen het zogenoemde invloedsgebied. Dit invloedsgebied bedraagt voor de bedoelde leiding 140 meter ter weerszijden van de leiding.
Het plangebied ligt op 40 meter uit het hart van de leiding, de in het plangebied opgenomen verblijfsruimten (opstal) liggen op tenminste 60 meter uit het hart van de leiding.
In het invloedsgebied van de leiding wordt de oriënterende waarde voor het GR overschreden.
Gezien de marginale toename van het aantal verblijvenden in het plangebied evenals de afstand van ten minste 60 meter van de verblijfsgebieden/-ruimten van het plan tot het hart van de leiding,
zal het GR slechts een zo marginale stijging vertonen dat dit nauwelijks nog uit te drukken zal zijn. Van een significante stijging van het GR zal geen sprake zijn.
De oriënterende waarde voor het invloedsgebied van de gasleiding zal niet worden overschreden in de nieuwe situatie.
Conclusie
Externe veiligheid vormt geen belemmering voor de planvorming.