direct naar inhoud van 3.5 Luchtkwaliteit
Plan: Uitbreiding Soma-college
Status: vastgesteld
Plantype: bestemmingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.0243.BP00029-0006

3.5 Luchtkwaliteit

Op 15 november 2007 is de AMvB niet in betekenende mate (Besluit nibm) en de ministeriële regeling nibm (Regeling nibm) in werking getreden. Hierin zijn de uitvoeringsregels vastgelegd die betrekking hebben op het begrip nibm. Voor de periode tussen het in werking treden van de Wet luchtkwaliteit en het in werking treden van het NSL is het begrip 'niet in betekenende mate' gedefinieerd als 1% van de grenswaarde voor NO2 en PM10.

In de Regeling nibm is een lijst met categorieën van gevallen (inrichtingen, kantoor- en woningbouwlocaties) opgenomen die niet in betekenende mate bijdragen aan de luchtverontreiniging. Deze gevallen kunnen zonder toetsing aan de grenswaarden voor het aspect luchtkwaliteit worden uitgevoerd.

Voor dit bouwplan geldt dat er nauwelijks extra verkeer wordt aangetrokken, aangezien het gaat om vervangende bebouwing. In het totaal beslaat het gebouw 782 m2 vloeroppervlak. In de regeling nibm is het uitbreiden van bijvoorbeeld een school nog niet nader ingevuld. Maar vergelijken wij dit met de wijze waarop een uitbreiding van een kantoor wordt beschouwd (wat een worstcase benadering is, aangezien er per m2 kantoor veel meer voertuigbewegingen zullen zijn dan per m2 school) dan is de uitbreiding nog ruim onder het 1% criterium. In de regeling nibm wordt namelijk gesteld dat een uitbreiding van een kantoor met < 33.333 m3 niet in betekenende mate bijdraagt aan een verslechtering van de luchtkwaliteit.

Vanuit het oogpunt van een goede ruimtelijke ordening is het ook van belang om af te wegen of het aanvaardbaar is om het (bouw)plan op de gewenste plek te realiseren. Daarbij speelt de mate van blootstelling en de gevoeligheid van bepaalde groepen mensen voor luchtverontreiniging een rol. Hiervoor geldt het Besluit Gevoelige bestemmingen. Dit besluit hanteert vaste zones langs drukke infrastructuur waarbinnen gevoelige bestemmingen, scholen, kinderdagverblijven (inclusief crèches), bejaarden-, verzorgings- en verpleegtehuizen, niet gerealiseerd mogen worden indien ter plekke sprake is van een overschrijding of dreigende overschrijding van de grenswaarden voor fijn stof (PM10) of stikstofdioxide (NO2). Binnen een zone van 300 m van een rijksweg of 50 m van een provinciale weg mogen geen nieuwe gevoelige bestemmingen worden gerealiseerd. In de directe omgeving van het perceel is géén snelweg of provinciale weg gelegen. De dichtstbijzijnde provinciale weg (N302) ligt op een grotere afstand dan 50 m van het plangebied. Datzelfde geldt voor de dichtstbijzijnde rijksweg (A28), waarvoor 300 m geldt. In dat verband vormt de regelgeving dus geen belemmering voor de gewenste ontwikkeling.