direct naar inhoud van 1.1 Aanleiding
Plan: Harselaar West
Status: vastgesteld
Plantype: bestemmingsplan
IMRO-idn: NL.IMRO.0203.1002-0003

1.1 Aanleiding

De gemeente Barneveld vervult in de Regio de Vallei een centrumfunctie voor zowel wonen als bedrijven. Gelegen in de uitgroeizone van de Randstad is de vraag naar woningen en bedrijventerreinen hoger dan elders in de provincie Gelderland. Harselaar is veruit het grootste bedrijventerrein van Barneveld met een status als regionaal bedrijventerrein.

De gemeente Barneveld wil het bedrijventerrein Harselaar up to date maken en houden. Daarvoor zijn verschillende projecten in gang gezet. Dit betreft de herstructurering van Harselaar Centraal door middel van het realiseren van het ontwikkelingsplan Columbizpark, uitbreiding met nieuwe uitleggebieden Harselaar West, Harselaar Zuid en Driehoek en revitalisering van Harselaar West. De genoemde projecten moeten in onderlinge samenhang worden gezien. Harselaar is weliswaar een ouder bedrijventerrein, maar door het ontbreken van uitbreidingsmogelijkheden in de afgelopen jaren is het terrein vol. Om te kunnen herstructureren en te revitaliseren is extra ruimte nodig. De gemeente Barneveld wil die ruimte maken door zowel uitbreiding van Harselaar als door een betere benutting van de bestaande percelen.

In de jaren negentig van de vorige eeuw zijn al meerdere initiatieven genomen om te komen tot revitalisering van Harselaar West. In de rapportage "revitalisering Harselaar West (d.d. augustus 1998) is prioriteit gegeven aan vijf verschillende onderdelen, te weten: herinrichting, herontwikkeling, beheer, bestemmingsplan en ontwikkeling. Dit bestemmingsplan is een invulling van het vierde aspect in de genoemde rij van vijf. Het eerste en tweede aspect van de rij, herinrichting en beheer, zijn reeds uitgewerkt en vinden hun juridische vertaling in dit bestemmingsplan.

De aanleiding voor dit bestemmingsplan is kort samengevat vierledig:

  • 1. Kantoorontwikkeling: In aansluiting op de al gerealiseerde kantoorbebouwing langs de Baron van Nagellstraat kiest de gemeente er voor om de meest arbeidsintensieve werkgelegenheid zodanig te positioneren dat deze gemakkelijk bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. Inmiddels is daarvoor ten behoeve van het Columbizpark een afzonderlijk bestemmingsplan vastgesteld. In dit beleid past niet dat elders op het bedrijventerrein Harselaar zelfstandige kantoren worden ontwikkeld, die zouden kunnen leiden tot verkeers- en parkeerdruk. Een uitzondering op dit beleid is het gebouw op de hoek van de Baron van Nagellstraat en de Harselaarseweg. Hier kan met behulp van een wijzigingsbevoegdheid een kantoor gerealiseerd worden.
  • 2. Ruimtewinst:In het kader van het efficiĆ«nt en effectief gebruik van ruimte moeten ondernemers gestimuleerd worden om hun bestaande percelen zo goed mogelijk te gebruiken en niet te snel te kiezen voor verplaatsing binnen of buiten de gemeente. Dat was tot nu toe immers een van de oorzaken van uitbreiding van bedrijventerreinen en leegstand op oude terreinen. De gemeente wil planologische ruimte scheppen voor uitbreiding van bedrijfsactiviteiten op het bestaande terrein, waarbij wel aandacht is voor de kwaliteit en toekomstvastheid van het terrein.
  • 3. Detailhandel: In het verleden zijn er discussies geweest over de mogelijkheden om detailhandelsactiviteiten toe te staan op Harselaar. De gemeente Barneveld heeft inmiddels een Detailhandelsstructuurvisie voor de kern Barneveld vastgesteld, waarin uitdrukkelijk is opgenomen dat Harselaar geen functie heeft voor die sector. De gemeente wil dit in het bestemmingsplan nadrukkelijker vastleggen.
  • 4. Water: De gemeente Barneveld wil conform het integraal waterstructuurplan de afvoercapaciteit van het functioneren van het regenwaterriool verbeteren. Daarnaast wil de gemeente de waterkwaliteit en de waterhuishouding verbeteren door de aanleg van een externe waterberging.